Rytm dobowy człowieka

Rytm dobowy człowieka. Kiedy najlepiej iść spać, kiedy, jeść, a kiedy najlepiej ćwiczyć 🙂 rytm dobowy i zmiany aktywności człowieka w ciągu doby. Dowiedz się jak działa Twój zegar biologiczny i rytm dobowy!

A po północy…

0:00 Północ to pora „zerowania licznika”, pora snu. Mówi się, że jeśli ktoś nie położy się przed 24, to potem ma trudności z zaśnięciem, a sen jest mniej wartościowy. Wsłuchaj się więc w swój zegar biologiczny i rytm dobowy i idź spać przed 24:00!

1:00 O tej godzinie najczęściej dochodzi do naturalnych porodów. Jeśli więc jesteś w ciąży szykuj się na niechybny poród!

2:00 Mamy najgłębszy, najbardziej wartościowy sen dla naszego organizmu. Regenerujemy siły, energię. Zgodnie z rytmem dobowym, koniecznie o tej godzinie bądź już w łóżku.

3:00 Dzięki dalszemu etapowi głębokiego, krzepiącemu snu dochodzi do najszybszej i najsprawniejszej regeneracji naszej skóry.

4:00 Mamy najniższą temperaturę ciała. W okolicach tej godziny przewracamy się na drugi bok w poszukiwaniu kołdry, koca, który we wcześniejszych etapach snu skopaliśmy w nogi lub na podłogę.

5:00 Na tę godzinę przypada zwiększone wydzielanie kortyzolu i insuliny. Na tym etapie, dzięki insulinie (hormon komórek beta trzustki ) substancje odżywcze trafiają do naszych komórek ciała, spada poziom cukru we krwi, który jest przekształcany w glikogen. Kortyzol, czyli główny glikokortykosteroid z kolei produkowany w korze nadnerczy maja działanie przeciwzapalne.

6:00 Oznacza największy wzrost naszego ciała. Każde dziecko więc niechcące zwlec się z łóżka o „nieludzkiej” szóstej po ku temu poważne pobudki – chce być wyższe! Rytm dobowy nakazuje mu zostać w łóżku i rosnąć!

Czas na pobudkę!

7:00 W ciele człowieka wydziela się i produkuje największa ilość testosteronu, ciśnienie krwi wzrasta, a puls przyśpiesza. To najlepsza pora do wstania z łóżka i podjęcia się swoich obowiązków, zobowiązań.

8:00 Melatonina (hormon przysadki) i jej wytwarzanie, wydzielanie zostaje zablokowane. Melatonina odpowiada za koordynacje zegara biologicznego – za sen i czuwanie w odpowiednich porach. W tych godzinach również najczęściej dochodzi do wypróżnień spowodowanych zwiększoną pracą robaczkowa jelit.

9:00 Chcesz sprawdzić swoją wagę? Zrób to właśnie o 9 rano! Licznik wagi pokaże Ci najprawdopodobniej najniższy wskaźnik Twojej wagi w ciągu dnia.

10:00 To dobry czas na podjęcie się zadań wymagających zwiększonego skupienia, uwagi. Mamy bowiem o tej godzinie, zgodnie z zegarem biologicznym i rytmem dobowym, największą czujność i pobudzenie. Nic naszej uwadze nie umknie!

11:00 – 12:00 W tych godzinach mamy nie tylko dobrą czujność ale również najlepszy humor, wigor. Na twarzy pojawia się uśmiech, a praca i obowiązki idą jak z płatka!

I już pół dnia za nami!

13:00 To godzina wzmożonej czujności i świetnej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Jest to więc dobra godzina do zdawania prawa jazdy, ruszenia w daleką trasę.

14:00 Po paru godzinach wzmożonej czujności, uwagi i dobrej koordynacji przychodzi czas na delikatny spadek formy. O 14:00 więc skuś się na wypoczynek, krzepiąca drzemkę, aby mieć siły na kolejne godziny aktywności.

15:00 Po godzinnej zniżce formy masz najlepszy refleks i wzmożoną uwagę. Skuś się na ćwiczenia fizyczne.

Dobry czas na ćwiczenia!

16:00 Najlepsza godzina do podjęcia się ćwiczeń. Masz bowiem teraz największy zakres ruchu w stawach, Twoje mięśnie są najbardziej elastyczne i podatne na efekt treningowy. Serce i płuca mają najlepsza wydolność i pracują na najwyższych obrotach.

17:00 Jest równoznaczne z dobrą sprawnością układu oddechowego. Osoby z chorobami płuc mogą odczuć ulgę i poprawę w oddychaniu.

18:00 To świetna godzina do kosztowania przeróżnych potraw. Nasz zmysł smaku bowiem jest w tych godzinach najostrzejszy i najbardziej wyrafinowany. Jeśli więc zasiadać do kolacji to najlepiej o 18!

Zjedz kolację

19:00 To dobra pora do trawienia posiłku. Nasze ciało osiąga najwyższą temperaturę, a my powoli zaczynamy odczuwać zmęczenie i chęć wypoczynku na kanapie.

20:00 Zgodnie z rytmem dobowym, nasz organizm może poszczycić się najlepszą tolerancją na alkohol. Jeśli więc pić trunki alkoholowe to najlepiej zacząć o tej godzinie!

21:00 Nasz organizm ponownie zaczyna wydzielać melatoninę, której wydzielanie zablokował około godziny 8:00 rano. Powoli możemy zmierzać w kierunku naszych łóżek.

22:00 – 23:00 Najczęściej dochodzi do stosunków seksualnych. I przez to do poczęcia dzieci.

Żyjąc zgodnie z zegarem biologicznym i rytmem dobowym możemy liczyć na większą efektywność pracy, snu i wypoczynku. Ćwiczenia sprawią więcej satysfakcji i przyjemności. Zapoznaj się więc z rytmem dobowym swojego organizmu i żyj lepiej!