CrossFit, czyli this is Sparta!

CrossFit. Oczekujesz mocnych wrażeń? Lubisz porządny wycisk? Lubisz różnorodność ćwiczeń i przyborów? Szybko się nudzisz? Lubisz współzawodnictwo? CrossFit to połączenie tego wszystkiego w jednym! Zacznij przygodę z CrossFit już dzisiaj!

 

Twórcami koncepcji CrossFit są Greg Glassman i jego była żona Lauren Jenai. Pierwszą siłownią, która podjęła się prowadzenia zajęć typu CrossFit, był klub w Santa Cruz w 1995 roku. Od tego momentu ich ilość rosła wykładniczo. W roku 2011 liczba placówek, w których odbywają się treningi CrossFit wynosi prawie 2000! Dla tego można śmiało powiedzieć, że Greg Glassman odniósł wielki sukces.

Co to jest CrossFit?

To specyficzny, cechujący się systematycznością, ciągłością, rywalizacją i współzawodnictwem trening. Osoby przeważnie nie walczą nawzajem ze sobą. Zmagając się z własnymi ograniczeniami i słabościami, trenujący osiągają coraz lepsze wyniki, dzięki czemu mają szansę uzyskać większą ilość punktów. Osoba posiadająca w danej kategorii wiekowej największą ilość punktów ma szansę wygrać nagrodę pieniężną. I to całkiem sporą. Dzięki firmie Reebok, która jest głównym sponsorem w USA, możesz wygrać nawet 250 000 dolarów! Musisz być po prostu najlepszy!

Co się ćwiczy w CrossFit?

Odpowiedź jest prosta. Wszystko co się tylko da! Szybkość, skoczność, siłę, wytrzymałość, rzuty, przerzuty, gibkość, moc, koordynację, stabilność, zwrotność, hart ducha, determinację, salta, stanie na rękach.  Trening CrossFit może mieć różne oblicza. Może skupiać się na ćwiczeniach szybkościowych lub siłowych, może zawierać elementy sztuk walki lub elementy pływania. Generalnie największym przeciwnikiem w czasie ćwiczeń jest nasz własny organizm, a ćwiczenia zastosowane w czasie treningu typu CrossFit zależą od wieku uczestników, ich poziomu zaawansowania, inwencji twórczej oraz doświadczenia trenera CrossFit.

W Treningu Crossfit unika się pracy z maszynami takimi jak cykloergometry, bieżnie, atlasy, stepy. Trenerzy skupiają się raczej na ćwiczeniach z przyborami, które dodatkowo nie stabilizują pozycji i utrudniają życie oraz ćwiczenia trenującym ;). Spośród sprzętów stosowanych w czasie treningów CrossFit warto wymienić maczugi indyjskie, ViPR, bosu, trampoliny, worki bułgarskie, piłki medyczne, drążki, kettlebells, dumbbells, sztangi, taśmy, tubingi, gymstick, piłki do koszykówki, siatkówki, rakiety tenisowe, koła gimnastyczne, a nawet koła samochodów!

Ćwiczenia dedykowane są raczej osobom młodym, silnym, które lubią rywalizację i mają potężnego ducha walki. Ze względu na wzrastające zainteresowanie CrossFit, szczególnie na zachodzie, zaczęto stosować dodatkowe podziały uczestników ze względu na wiek, płeć, poziom zaawansowania. Nie jest to jednak regułą.

O czym jednak warto wiedzieć

Oczywiście, im większa intensywność, obciążenie, częstotliwość treningu, tym częściej może dochodzić do kontuzji, przetrenowania. Największym jednak zagrożeniem dla ćwiczących jest brak doświadczenia trenera, jego nieuwaga, niedbałość lub przyjęcie zbyt wielu osób na jedne ćwiczenia. Często, szczególnie w USA, gdzie CrossFit cieszy się ogromną popularnością dochodziło do Rabdomiolizy, czyli uwolnienia z uszkodzonego mięśnia mioglobiny, która trafiając wraz z krwią do nerek uszkadzała ich miąższ. Apeluje się zatem do ćwiczących i trenerów CrossFit o należytą uwagę i stosowanie odpowiednich obciążeń treningowych.

Filmy z przykładowymi treningami Crossfit

Oto przykładowe filmy z treningami Crossfit. Oczywiście, jest to tylko namiastka tego, co możemy ćwiczyć i jakie efekty możemy osiągnąć dzięki tego typu zajęciom fizycznym. Zapraszam do oglądania i komentowania stworzonej przez Grega Glassmana koncepcji Crossfit!

Artykuły, które mogą Ci się spodobać

Trening Funkcjonalny – przyszłość w fitnessie?
BootCamp – skuteczny trening holistyczny
Jogaqua – czyli paddle board yoga