Trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny. Co to jest trening funkcjonalny, na czym polega, dla kogo jest przeznaczony. Jak często trenować, jaki sprzęt potrzebny jest do  treningu funkcjonalnego? Czy warto stosować treningi funkcjonalne? Przekonaj się czy trening funkcjonalny jest dla Ciebie!

 Co to jest?

Trening funkcjonalny – słowa znane, modne, powszechnie używane i niestety, często błędnie rozumiane. Wielu trenerów proponuje w swojej ofercie treningi funkcjonalne, często za spore, nieadekwatne do usługi sumy. Ponieważ często teoria nie ma nic wspólnego z praktyką, a reklama z realiami, treningi funkcjonalne są prowadzone niewłaściwie i chaotycznie. Co gorsze, treningi źle prowadzone mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu klientów!

Co to jest trening funkcjonalny

Zacznijmy od początku, czyli od tego co to jest trening funkcjonalny. Regułek bowiem jest wiele. Uważa się, że jest to rodzaj treningu wielostawowego, wielopłaszczyznowego i bogatego proprioceptywnie, będącego zbiorem potrzebnych i użytecznych ćwiczeń mających na celu ułatwienie funkcjonowania w przestrzeni danej jednostce, uwolnienia jej od potencjalnego lub już istniejącego bólu i urazów spowodowanych niewłaściwą postawą i niewłaściwym wykonywaniem czynności motorycznych dnia codziennego (ADL czyli Activities of Daily Living).

Teraz może ujmę to w sposób bardziej przystępniejszy. Trening funkcjonalny to specyficzny, swoisty dla danej osoby trening pomagający jej wykonywanie codziennych czynności ruchowych (np. zrzucanie węgla, wieszanie prania, mycia podłogi, granie w piłkę nożną). Trening funkcjonalny charakteryzuje się specyficznością pod względem energetycznym, mechanicznym i koordynacyjnym dla danej osoby.

Przez niektórych znawców tematu, trening funkcjonalny powinien opierać się na ćwiczeniach bez lub z przyborami takimi jak Bosu, ViPR, fitness ball czy TRX (klikając na poszczeglne nazwy, dowiedz się co to jest). Nie zalecają oni natomiast przyrządów do ćwiczeń takich jak bieżnia, rowerki, steppery czy atlasy. Pod tym względem zdania są mocno podzielone, ponieważ temat dotyczący treningu funkcjonalnego jest niezwykle obszerny i różnorodny.

Dla kogo trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny znalazł zastosowanie w rehabilitacji, profilaktyce zdrowotnej i ćwiczeniach dla sportowców. Błędem zatem byłoby postulowanie, że trening funkcjonalny służy wyłącznie osobom chorym, albo wyłącznie zdrowym. To trening praktycznie dla każdego i każdy z nas powinien tego typu treningu skosztować.

Po co trening funkcjonalny?

Jak mawiają architekci „Forma jest następstwem funkcji”. Zgodnie z tym twierdzeniem projekt danej rzeczy powinien uwzględniać jej użytkowanie i zastosowanie. I tak jak buty powinny być tak skonstruowane, aby móc je włożyć na nogi (co jest rzeczą oczywistą), tak nasze ciało jest uformowane zgodnie z tokiem ewolucji – w sposób, dzięki któremu możemy się poruszać, zużywając jednocześnie jak najmniej energii. Niestety, niezwykle szybki rozwój cywilizacji nie idzie w parze z tokiem ewolucji. Nasze mięśnie, kości, stawy nie są przystosowane do sedenteryjnego trybu życia, wielogodzinnej pracy przy komputerze, wielogodzinnych, ciężkim treningów fizycznych.

Zaśmianie się w twarz doborowi naturalnemu i selekcji naturalnej również przyczynia się do potrzeby zastosowania na szeroką skalę treningów funkcjonalnych (dotyczy zwłaszcza osób po wypadkach samochodowych, zawałach serca, amputacjach, nowotworach lub osób z wadami wrodzonymi). Ten aspekt jednak dokładnie omówię podczas wyjaśniania pojęcia treningu medycznego.

Zalety treningu funkcjonalnego

Dzięki nauczeniu się jak poprawnie wykonywać dane czynności ruchowe, które są notorycznie stosowane w naszym życiu, możemy podnieść jakość naszego życia. W jaki sposób? Poprzez odpowiednią postawę ciała, poprawne oddychanie, dobrą kolejność i skoordynowanie ruchów.

W czasie treningu funkcjonalnego dochodzi do zapisywania w centralnym układzie nerwowym efektywnego, bezpiecznego aktu ruchowego. Z upływem czasu dana czynność ruchowa staje się aktem praktycznie odruchowym, nieświadomym. Dzięki temu nawet w trudnych, nietypowych warunkach możemy bezpiecznie, szybko, efektywnie podejmować się danej czynności motorycznej.

Częstotliwość treningu funkcjonalnego zależy od potrzeb, wymagań i czasu klienta. Zaleca się jednak, aby treningi odbywały się nie rzadziej niż 2 razy w tygodniu. Trening funkcjonalny powinien opierać się nie tylko na nauce aktów ruchowych, czyli na praktyce, ale również na wpajaniu wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii, i biomechaniki, czyli na teorii. Dlaczego? Ponieważ tylko praca ze świadomym pacjentem może przynieść oczekiwane i długotrwałe rezultaty!