Trening Tabaty

Trening Tabaty, a właściwie trening według protokołu Tabaty, to odmiana treningu interwałowego. Jest przeznaczona  dla osób o wysokiej sprawności fizycznej, chcących poprawić swoją wydolność i szybkość. Aktywność, jaką stosuje się w tym treningu jest dowolna.

Jak i na czym możemy ćwiczyć trening Tabaty?

Może to być bieg, jazda na rowerze, pływanie, trening na każdym urządzeniu aerobowym. W tym artykule posłużę się przykładowo treningiem Tabaty z wykorzystaniem sprintu i truchtu.

Na czym polega Tabata Method

Tabata protocol, czyli protokół Tabaty, wygląda następująco: wykonuje się bez przerwy 7-8 powtórzeń 20 sekundowych sprintów, przedzielonych 10-cio sekundowym truchtem, przy czym 1 x sprint + 1 x trucht = 1 powtórzenie. Całość trwa niecałe 4 minuty i bez wątpienia doprowadzi was na skraj wytrzymałości fizycznej i psychicznej. A więc do dzieła!

Warto pamiętać

Sprint musi być wykonany jak najszybciej! Pofolgować możemy sobie tylko w czasie luźnego 10-cio sekundowego truchtu. Jeśli nie będziemy pracować na najwyższych obrotach, to efekty nie będą aż tak szybko widoczne. Oczywiście, na potrzeby Fitness stosuje się lżejsze odmiany tego treningu, jednakże nie uważam, iż wtedy nie możemy mówić o prawdziwym Treningu Tabaty.

Co możemy zyskać przez stosowanie treningu Tabaty?

  • zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie zmniejszenie masy ciała
  • wzrost wydolności fizycznej
  • polepszenie parametrów krążeniowo-oddechowych
  • zmniejszenie męczliwości
  • dużo szybsze efekty treningowe w porównaniu z tradycyjnymi treningami siłowymi lub aerobowymi
  • większe możliwości regeneracyjne mięśni

Przeciwwskazania do stosowania treningu Tabaty

Przypominam jednak i podkreślam, iż trening ten przeznaczony jest tylko dla osób wytrenowanych, silnych oraz zdrowych! Osoby ze znaczną nadwagą, nietrenujące lub mające schorzenia przewlekłe lub tymczasowe, muszą wybrać inny rodzaj treningu. Podobnie jest z decydującymi się na dietę (Dukana, kopenhaską czy inne rygorystycznie ograniczające tłuszcze i węglowodany) – osoby te powinny zrezygnować z ćwiczeń o tak ogromnej intensywności.

Pomimo tych ograniczeń, trening według protokołu Tabaty cieszy się niesłabnącym powodzeniem i „braniem” wśród osób pragnących poprawić swoją kondycję i figurę.

To…. do biegu, gotowi….. Trening Tabaty czas zacząć!