Czy popijać jedzenie?

Czy jedzenie należy popijać? Jeśli tak, to czym należy popijać posiłek? Czy lepsza do popijania jest zielona herbata, cola czy woda mineralna? Przekonaj się jak to jest z tymi napojami w trakcie posiłku i usprawnij swoje trawienie i odchudzanie.

 Generalnie, picie w trakcie posiłku jest w większości przypadków nie wskazane. Rozrzedza soki trawienne, które rozpoczynają wstępne trawienie pokarmu już w jamie ustnej. W wyniku rozrzedzenia soków żołądkowych, nasz organizm męczy się z trawieniem posiłku, a my jesteśmy ociężali, ospali i dolega nam niestrawność. Dodatkowo, w przypadku rozrzedzania pokarmu napojem nie czujemy jego smaku i zjemy więcej niżbyśmy chcieli.

Co wybierać do posiłku?

Jeśli lubimy mieć w zanadrzu jakiś płyn do popicia, bo np. jesteśmy na zjeździe rodzinnym, na konferencji lub po prostu lubimy pić w trakcie posiłku, powinniśmy wybierać napoje ułatwiające trawienie, np. zieloną, białą, czerwoną herbatę, wodę mineralną niegazowaną. Oprócz tego poleca się do popijania posiłku wino wytrawne lub herbatki ziołowe – miętę, rumianek, dziurawiec. Należy pić je małymi łykami. Napoje te na pewno nie obciążą naszego układu pokarmowego.

Wystrzegać należy się wszelkich słodzonych napoi lub tych o działaniu drażniącym nasz przewód pokarmowy – coli, pepsi, fanty, słodkiej kawy, lemoniad, ciężkich trunków (wódka, whiskey, koniak, likier itp.). Nie tylko nie ułatwiają trawienia, ale również przysparzają nam dodatkowych pustych kalorii i szkodzą zębom. Popijanie posiłku tego typu napojami jest przez dietetyków i lekarzy odradzane.

Kiedy najlepiej pić płyny?

Jeśli chcesz zadbać o figurę, zjeść mniej na obiad, śniadanie, powinnaś wypić 2 szklanki wody mineralnej około 20 minut przed posiłkiem. Polecam również słabą zieloną lub białą herbatę. Jeśli pierwsze danie to zupa, odczekaj 15 minut zanim sięgniesz po drugie danie. Po sytym posiłku odczekaj 30 minut zanim zdecydujesz się na jakiś napój. Dzięki temu procesy trawienia będą przebiegać szybciej i bez zakłóceń. Niektórzy specjaliści nakazują czekać dłużej z napojami, bo nawet godzinę po posiłku.

Czy temperatura napoi też jest ważna?

Jeżeli zdecydujemy się popijać posiłek gorącymi napojami, to w trakcie popijania niszczymy enzymy trawienne, a wtedy pokarm spożyty w trakcie, lub przed popijaniem gorącego napoju nie trawi się. Doprowadza to do zaflegmienia i zamulenia naszego organizmu niestrawionym jedzeniem. Ścianki jelit, żołądka, śluzówka jamy ustnej i gardła ulegają podrażnieniu. Ważne jest zatem, aby napój bym temperatury pokojowej lub letni. Szczególnie wystrzegaj się mocnej kawy, która ma działanie mocno drażniące.

Kłopoty ze zgagą lub niedokwaśnością?

Jeśli cierpisz na zgagę, niedokwaśność, refluks żołądka staraj się zrezygnować z popijania w trakcie jedzenia. Soki trawienne i tak słabo produkowane przez nasz ustrój mogą całkowicie nie spełniać swojej funkcji, a tobie suto zakrapiany obiad długo jeszcze po zakończeniu posiłku będzie stał w żołądku. Ogranicz także picie napoi na noc. W przypadku zgagi, codziennie na czczo wypijaj szklankę siemię lnianego, który łagodzi podrażnioną śluzówkę i zmniejsza objawy palenia w przełyku i gardle.