Jakich owoców je się najwięcej?

Jakie owoce są najpopularniejsze wśród Polaków? Co lubimy jeść jako zdrową i zarazem słodką przegryzkę? Oto najpopularniejsze owoce jedzone w Polsce! Czy Ty również masz podobne smaki czy może niekoniecznie za tymi rodzajami owoców przepadasz?

Jedz jabłka! I nie tylko!

Owoce to nie tylko zdrowe i smaczne przekąski. To również świetna alternatywa dla łasuchów, którzy lubią w ciągu dnia przegryźć coś słodkiego. Owoce są poręczne, pożywne, dostarczają łatwoprzyswajalnych, „szybkich” kalorii, dzięki czemu od razu mamy energię do działania. Owoce również są bogate w witaminy, minerały, wodę, przez co jedzenie ich w lecie nawadnia nasz organizm i chroni przed niedoborami witamin, mikro- i makroelementów.

Jakie owoce lubimy jeść najbardziej?

Zapewne nikogo to nie zdziwi, że królową owoców jest jabłko. Jadło i je się ich najwięcej i najczęściej. Statystyczny Polak zjada ich aż 13 kilogramów jabłek w ciągu roku! To absolutny rekord wśród owoców. Drugie miejsce zajęły owoce jagodowe, czyli truskawki, jagody, maliny, porzeczki. Polacy tych owoców zjadali 5 kilogramów w ciągu roku. Na trzecim miejscu znalazły się owoce pestkowe, czyli śliwki, morele, czereśnie, wiśnie.Owoców pestkowych zjadaliśmy 4 kilogramy na rok.

Oczywiście, ilość zjadanych owoców idzie w parze z ich dostępnością i ceną. Jabłka są obecne na naszych stołach cały rok, dzięki czemu zjadamy ich najwięcej. Ponieważ truskawki, jagody, śliwki, morele i tym podobne owoce są dostępne na targowiskach tylko przez 3-4 miesiące, automatycznie owoce te są droższe i ale też mniej jesteśmy w stanie ich zjeść w ciągu roku.

Pijemy mniej…soków

Ciekawym zjawiskiem jest zmniejszająca się ilość konsumpcji polskich owoców z roku na rok. Jest to zapewne spowodowane rosnącymi cenami owoców oraz coraz powszechniejsze występowanie w polskich sklepach owoców cytrusowych i innych egzotycznych owoców. Ich ilość z roku na rok jest na targach i jarmarkach większa, a ich konsumpcja również wzrasta z roku na rok. W 2011 roku statystyczny Polak zjada około 13 kilogramów owoców egzotycznych i cytrusowych! Taki wynik jest najwyższym w historii ostatnich lat.

Warto wspomnieć również o sokach owocowych, których Polacy, z roku na rok, piją coraz mniej. Jest to zapewne związane z pojawianiem się na rynku spożywczym różnych zastępników soków jak napoje gazowane słodkie, energetyki, izotoniki, wody mineralne smakowe i napoje typu ice tea. Rocznie pijemy średnio 11 litrów soków owocowych i owocowo-warzywnych.

Pora na pomidora!

Z powodu coraz mniejszego zainteresowania owocami z Polski rodem rozpoczęto liczne kampanie reklamowe i promocyjne, mające na celu zachęcenie nas do zakupu jabłek, pomidorów i innych typowych przedstawicieli polskich owoców i warzyw. Pod hasłem „Pora na pomidora” zachęca się nas do wybierania owoców z naszych sadów, dzięki czemu nie tyko wiemy co jemy, jak również wspieramy polską gospodarkę i rolnictwo.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Coś dla łasuchów: stworzono czekoladę niskotłuszczową!

Dlaczego trzeba jeść ryby?

Jakie jeść pieczywo? Białe czy ciemne?

Dieta strukturalna – wyciśnij maksimum z minimum!