Pić soki czy nie pić? Oto jest pytanie!

Soki pije każdy i to w dużej ilości. Czy warto pić soki? Czy soki owocowe są faktycznie zdrowe i co się kryje pod pojęciem 100% sok owocowy? Przekonaj się czy warto pić soki, a jak tak to które soki są najlepsze! Ile soki zawierają kalorii? Co można pić zamiast soków? Soki a leki – czy można je łączyć?

Soki i zdrowie…

Często słyszymy i czytamy opinie osób, które namawiają do picia soków, bo zawierają one dużo witamin, mikroelementów, niektóre również są bogate w błonnik i łatwoprzyswajalne cukry. Dodają nam szybko energii i sił do działania. Czy aby jednak wyżej wymienione argumenty nie są argumentami mającymi drugie dno, drugą twarz? Czy aby te argumenty z łatwością nie mogą przerodzić się  w kontrargumenty? Czy soki i leki mogą być łączone? Absolutnie! Pamiętaj, aby nie popijać leków sokami!

Zdrowe soki owocowe – mit czy fakt?

Spójrzmy chociażby na rzekome bogactwo witamin i minerałów. Są to przeważnie sztucznie dodawane witaminy i minerały, ponieważ w procesie produkcji soków owocowych naturalne witaminy i minerały zostały prawie zupełnie usunięte z soków. Równie dobrze możemy zjeść Rutinoskorbin lub zestaw witamin i minerałów z apteki.

Dodawany w procesie produkcji błonnik również jest syntetyczny lub modyfikowany termicznie lub chemicznie. Nie równa on się wiec z błonnikiem naturalnie występującym w owocach! Co do łatwoprzyswajalnych cukrów w soku owocowym – tu już dużo osób wie, że wiąże się to również z wahaniami cukru we krwi.

Jakie mechanizm występuje w wyniku częstego picia soków? Pijemy soki, bo jesteśmy spragnieni i głodni. Pół godziny później od wypicia soku znowu czujemy się spragnieni i głodni. Znowu więc sięgamy po sok. I tak w kółko. Przez to wypijemy więcej soku aniżeli wody lub herbaty. Dodatkowo, wahania cukru, które wywołują picie soku sprzyjają wahaniom nastrojów i złemu samopoczuciu. Nie sposób nie wspomnieć o łatwiejszym tyciu! Przecież litr soku owocowego zawierać może nawet 500 kalorii!

Na pewno soki owocowe nie powinny służyć do zaspokajania pragnienia! Może to mieć tragiczne skutki dla Twojej figury! Wybierz wodę mineralną lub wodę z dodatkiem soku ze świeżej cytryny, pomarańczy lub liśćmi mięty! Traktuj sok jak każdą inną kaloryczną słodycz – bo tym właśnie jest sok owocowy.

Co oznacza określenie sok bez dodatku cukru?

Często producenci soków promują swoje produkty i zapewniają, że nie zawierają dodatku cukrów, słodzików. Czy to oznacza, że te soki są bez węglowodanów, czyli nie ma w nich w ogóle cukru i są niskokaloryczne? Wręcz przeciwnie. Soki zawierają całą masę cukrów występujących w owocach, czyli fruktozę, równie kaloryczną i niezdrową jak sacharoza, czyli nasz tradycyjny, biały cukier. Często producenci dodają fruktozę do swoich produktów, ale ponieważ fruktoza to cukier owocowy, naklejają etykietkę, że ich sok jest bez dodatku cukru! Nie warto więc wierzyć reklamom i nabijać się w butelkę. Zamiast kalorycznych soków lepiej przyzwyczaić się do picia wody!

Ile kalorii ma szklanka soku? Mniej więcej 120 kalorii. Ile kalorii ma szklaka wody lub herbaty czarnej, zielonej, białej? Zero kalorii! Cóż, wybór należy do Ciebie.

Sok 100% – co oznacza?

Sok stuprocentowy to taki, który został wyprodukowany z owoców. Wiele soków 100% to soki odtworzone, czyli otrzymane z koncentratów, ale żeby móc nazwać je sokami stuprocentowymi, do koncentratu trzeba dodać dokładnie tyle wody, ile jej z nich usunięto w czasie produkcji. Cechą soków stuprocentowych jest też to, że nie zawierają żadnych dodatków smakowych, zapachowych i konserwantów. Przeważnie są to soki pasteryzowane, czy poddawane obróbce termicznej.

Uważać należy na zachęcający znak „100%” na opakowaniach soków. Nie zawsze bowiem oznacza to co byśmy chcieli żeby oznaczał. Niektórzy producenci obok znaku „100%” dodają określenie „owocu”. Co to oznacza, że w tym napoju możesz znaleźć wszystkie części owocu (w tym pewnie również zmieloną skórkę i pestki), a nie że jest to stuprocentowy sok, czyli że w kartonie znajdziesz sam miąższ z owoców.

Ze wszelkich soków, nektarów i napoi najbezpieczniej jest wybierać właśnie soki owocowe, których skład jest ściśle regulowany przez prawo. Napoje i nektary mogą być zasobne w konserwanty, dodatki cukrów, słodzików i mieć bardzo mało wspólnego z owocami!

Ile pijemy soków w ciągu roku?

Jak podaje Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-Państwowego Instytutu Badawczego, po przeanalizowaniu danych Głównego Urzędu Statystycznego, z roku na rok Polacy piją coraz miej soków owocowych i owowcowo-warzywnych. W zaszłym roku na jednego Polaka przypadało 12 litrów soku owocowego, natomiast 2 lata temu 13,5 litra. Czyżbyśmy byli bardziej świadomi tego, że soki nie są takie zdrowe jakie je media kreują?

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dlaczego trzeba jeść ryby?

Czy jogurty probiotyczne działają?

Dieta makrobiotyczna Madonny

Dlaczego jesteśmy głodni?