Czekolada i epikatechina – jedz na zdrowie!

Co to jest epikatechina? Czy zawarta w czekoladzie epikatechina ma duży wpływ na nasze zdrowie, życie, samopoczucie? Gdzie znajdziemy duże ilości epikatechiny? Dowiedz się dlaczego warto jeść gorzką czekoladę, pić czarną herbatę i wino! Tam epikatechiny znajdziesz najwięcej!

Epikatechina to flawonoid, czyli…

Epikatechina należy do flawonoidów, a ściślej rzecz ujmując, do katechin. Epikatechinę nazywa się również naturalnym antyoksydantem, czyli przeciwutleniaczem. Przeciwutleniacze neutralizują działanie wolnych rodników – związków chemicznych uszkadzających komórki naszego ustroju. Ponieważ w smaku epikatechina jest cierpka, gorzkawa, spore ilości tego flawonoidu znajdziesz w produktach spożywczych o cierpkim smaku – w winie, kakao, gorzkiej czekoladzie, herbacie czarnej i zielonej.

Często, z powodu cierpkiego smaku epikatechiny, celowo w procesie obróbki usuwa się ją, aby uzyskać delikatniejszy, słodszy smak danego produktu. Tak robi się chociażby z epikatechiną występującą w kakao w czasie produkcji czekolady mlecznej. Najwięcej tego cennego przeciwutleniacza, czyli epikatechiny znajdziemy w gorzkiej czekoladzie zawierającej jak największą ilość kakao. Dobroczynne działanie epikatechiny niweluje również duża ilość cukru i mleka.

 

Epikatechina a udar mózgu

Dlaczego ostatnimi czasy tak głośno o antyoksydancie epikatechinie? Ponieważ udowodniono naukowo, że epikatechina podawana przed wystąpieniem udaru mózgu w znacznej mierze ogranicza uszkodzenia związane z udarem. Epikatechina podana zaraz po udarze również w znacznej mierze ogranicza rozprzestrzenianie się uszkodzeń organicznych w mózgu.

 

Epikatechina wspomaga pracę mózgu i zmniejsza ciśnienie krwi

Uważa, się również, czekolada ma zbawienny wpływ na ciśnienie krwi oraz usprawnia pracę mózgu. Naukowcy przeprowadzili testy na myszach, dzięki którym stwierdzono, że myszy, które wraz z pokarmem przyjmowały katechinę, występującą w kakao, winie, herbacie, cieszyły się znacznie lepszą pamięcią od tych pozbawionych w codziennej diecie tego flawonoidu. Myszy spożywające epikatechinę łatwiej i szybciej przyswajały sobie trasę w labiryncie, dzięki której szybciej docierały do pokarmu i lepiej radziły sobie na torach przeszkód. Dlaczego? Ponieważ dzięki spożywaniu epikatechiny występującej w gorzkiej czekoladzie lub kakao, ukrwienie naszego mózgu ulega poprawieniu, dzięki czemu dostrzega się poprawę pamięci krótkoterminowej. Naukowcy z Nottingham wykazali, że wypicie kakao, które zawiera ogrom flawonoidów poprawia krążenie na dwie do trzech godzin po podaniu epikatechiny.

 

Nie taka czekolada straszna!

Nie przejmuj się więc nadprogramowymi kaloriami czy szerząca się złą opinią dotyczącą tego słodkiego przysmaku. Jeśli uczysz się do egzaminu, musisz rozwikłać poważny problem w pracy śmiało sięgnij po czekoladę i przekonasz się jak szybko to, co trudne i nie do opanowania rozwiązuje się praktycznie w okamgnieniu!