Czy warto pić kawę?

Czy warto pić kawę? Czy kawa jest zdrowa? Dlaczego kawa może nam zaszkodzić? Dowiedz się więcej o tym dlaczego warto i dlaczego warto pić kawę oraz dowiedz się jakie jej ilości są zdrowe, odpowiednie. Zacznij swój dzień od kawy i poczuj jej moc!

Historia kawy jest długa – zaczyna się w Etiopii tysiąc lat przed naszą erą i zanim trafiła na polskie stoły musiało minąć dużo czasu. Polacy bowiem mogli poznać smak kawy dopiero w XVII wieku naszej ery. Co takiego jest w kawie, że lubimy ją pić? Cierpki, gorzki smak? A może chodzi o tę moc, którą daje nam filiżanka świeżo zaparzonej kawy? W każdym razie dowiedzmy się dlaczego warto po nią sięgać i jakie jej ilości są dla nas najzdrowsze i bezpieczne.

Po pierwsze, kawa uchroni Cię przed rakiem

Jak pokazują najnowsze badania amerykańskich naukowców z National Cancer Institute w Rockville, umiarkowane picie kawy obniża ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 40%. Ryzyko spada do takiego poziomu po spożywaniu 6 filiżanek kawy dziennie. Jeśli natomiast wypijemy 3 filiżanki kawy dziennie, ryzyko zachorowania na raka jelita grubego spadnie o 15%. Amerykańscy naukowcy doszli do takich wniosków po przebadaniu prawie pół miliona osób! Badania te nie mogą się mylić. Zgodnie więc stwierdzili, że kawa skutecznie uchroni nas przed rakiem jelita grubego.

Z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach dowiedli, po przebadaniu 60 tysięcy osób, że kawa zapobiega rakowi wątroby i nowotworom piersi. Co więcej, inne, niezależne badania amerykańskich badaczy pokazują że kawa i herbata chronią również przed guzami mózgu.

 

Kawa dobra na pamięć

Udowodniono również, że częste picie kawy polepsza pamięć krótkotrwałą i na pewien czas podwyższa nasz poziom IQ. Kawa więc zalecana jest przed trudnym egzaminem, obroną pracy dyplomowej czy rozmową kwalifikacyjną. Dodatkowo, dzięki temu, że kawa zapewnia lesze dotlenienie całego organizmu możemy lepiej się skoncentrować na określonym problemie i szybciej go rozwiązać. To nie wszystkie pozytywne aspekty picia kawy w chwilach stresowych. Kawa niweluje zmęczenie, przyśpiesza metabolizm, przez co mamy więcej siły i chęci do działania.

Kawa dobra na zaparcia i marskość wątroby

Cierpisz na chroniczne zaparcia? A może obawiasz się marskości wątroby? I tym razem kawa wychodzi Ci na przeciw i wyciąga pomocną dłoń. Nie dość, że usprawnia perystaltykę jelit, dzięki czemu częściej, regularniej i łatwiej się wypróżniasz, to również pijąc kawę chronisz swoją wątrobę  przed przedwczesnym zużyciem i uszkodzeniem wątroby! Ot dlaczego warto pić kawę!

Kawa zapobiega różnym chorobom. Skutecznie.

Oprócz wyżej wymienionych pozytywnych właściwości kawy, warto pamiętać o chorobach, którym zapobiega. Wśród nich wymienię tutaj chorobę Parkinsona, kamicę żółciową, a także nowotwory pęcherza moczowego szczególnie wśród osób palących. To nie wszystko! Kawa bowiem zapobiega rakowi wątroby, cukrzycy typu II, czyli insulinoniezależną powszechną wśród osób starszych i z nadwagą. Ciekawostką jest jej wpływ na efektywność spożywanych leków przeciwbólowych. Jeśli zażyjemy lek przeciwbólowy i popijemy go kawą, działanie tego leku będzie szybsze i mocniejsze!

Kawa dobra na zmęczone mięśnie i wolne rodniki!

Kawa ogólnie poprawia krążenie, pozytywnie wpływa na układ oddechowy, trawienny. Przyspiesza metabolizm poprzez zwiększenie tempa przemiany tłuszczów. Kawa poleca jest również osobom uprawiających wszelkie sporty – przyśpiesza ona procesy regeneracyjne w mięśniach. Nie zapominajmy także o tym, że kawa zawiera całą masę antyutleniaczy hamujących procesy starzenia i niszczenia komórek w naszym ciele za które odpowiedzialne są wolne rodniki.

Czy zatem warto pić kawę?

Czy zatem warto pić kawę? Na pewno! Dlaczego warto pić kawę? Powyższe argumenty „za” są raczej wystarczające. Przede wszystkim należy pić ją w umiarkowanych, prozdrowotnych ilościach i pamiętać o suplementacji magnezu. Jakie są racjonalne ilości kawy na dzień, które nie powinny nam zaszkodzić? Wszystkie źródła podają, że zdrowe ilości kawy, a właściwie kofeiny zawartej w kawie to około 600 mg kofeiny dziennie. Dla objaśnienia, dobra filiżanka kawy ciśnieniowej zawiera około 180 mg kofeiny, a kawa typu Robusta zawiera nawet 330 mg kofeiny w jednej filiżance. Filiżanka kawy rozpuszczalnej ma  jedynie 100 mg kofeiny, a herbata lub puszka coli średnio 50 mg kofeiny. Pijmy więc kawę na zdrowie i ze smakiem! To przecież 0 kalorii!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Aspartam – słodzik, który szkodzi

Czekolada i epikatechina – jedz na zdrowie!

Właściwości czarnej herbaty

Herbata i kawa, a ciąża. Pić czy nie pić?