Czy w ciąży można pić kawę?

Czy będąc w ciąży można pić kawę, herbatę, energetyki? Co pić w czasie ciąży? Czy kawa jest bezpieczna dla płodu i przyszłej matki? Dowiedz się czy i dla czego warto zrezygnować z picia kawy w okresie ciąży!

Ile można wypijać filiżanek kawy, herbaty dziennie kiedy jesteś w ciąży? Lekarze nie są co do tego do końca zgodni. Jedni mówią, że w ciąży można pić do 2 filiżanek kawy dziennie, inni pozwalają na wypicie nawet trzech filiżanek słabych kaw w ciągu dnia. Niewielu z nich wręcz zabrania picia wszelkich napoi zawierających kofeinę, czyli napoi energetycznych, kaw, herbat. Co zatem robić w obliczu tak podzielonych zdań na temat picia kawy w ciąży?

Pamiętaj o umiarze!

Na pewno warto pamiętać o umiarze i zdrowym rozsądku. Dużo zależy także od stanu naszego zdrowia, samopoczucia w okresie ciąży. Na pewno, jeśli mamy podwyższone ciśnienie, obrzęki, zagrożenie przedwczesnym porodem lekarz odradzi nam picie napoi zawierających kofeinę, czyli kawę, herbatę, energetyki. Jeśli natomiast nie mamy problemów z ciśnieniem, czujemy się dobrze bądź mamy niskie ciśnienie, lekarz może poradzić nam abyśmy wypiły do dwóch słabych kaw dziennie.

Pijesz kawę? Możesz urodzić dziecko z niską masą urodzeniową!

Warto również wspomnieć o najnowszych badaniach dotyczących wpływu picia kawy na ustrój kobiety w ciąży. Przebadano w tym celu prawie 60 tysięcy kobiet. Okres badań trwał aż 10 lat. Kobiety w ciąży, które nie żałowały sobie tego czarnego naparu nie tylko rodziły wcześniej, ale również dzieci przez nie urodzone charakteryzowały się niską masą urodzeniową.

Kawa może przyczynić się do opóźnienia porodu

Według szwedzkiej lekarki dr Vereny Sengpiel, kofeina może spowolnić dopływ substancji odżywczych do płodu przez łożysko. W wyniku tego płód wolniej przybiera na wadze, słabiej się rozwija i często nie osiąga pożądanej masy ciała. Niestety, to nie wszystkie szkody jakie kofeina wyrządza płodowi i jego matce. Uważa się, że kofeina zawarta w kawie zniekształca i spowalnia działanie substancji sygnalizujących początek porodu. Do czego to prowadzi? Dzieci mam pijących za dużo kaw dziennie ( czyli przyjmujących powyżej 200 mg kofeiny na dobę ) pozostają w brzuchu mamy aż o osiem godzin dłużej niż noworodki których mamy nie piją za często kawy, herbaty czy innych napoi zawierających kofeinę.

Postaw na wodę i herbatki ziołowe

W obliczu najnowszych badań warto zrezygnować z napoi wyskokowych i postawić na zdrowe, poprawiające trawienie herbatki ziołowe, wodę mineralną czy świeżo wyciskane soki warzywno owocowe. Warto bowiem przez te parę miesięcy zrezygnować z picia kawy i innych napoi zawierających kofeinę niż niepotrzebnie martwić się o zdrowie naszego potomka. Przecież to jego zdrowie jest dla nas najważniejsze!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jaka kawa najzdrowsza? Parzona czy rozpuszczalna?
Kakao czy czekolada?
Czy warto pić kawę?