Ciąża i niezbędne składniki mineralne

Jakie mikroelementy i makroelementy są niezbędne w ciąży? Za co odpowiadają poszczególne składniki mineralne? Czy warto przyjmować suplementy diety czy może lepiej z nich na czas ciąży zrezygnować? Czy jakieś medykamenty są obligatoryjnie przyjmowane w ciąży?

Kwas foliowy jako suplement najwyższej wagi

Większość ginekologów, w pierwszym trymestrze ciąży, odradza stosowania jakichkolwiek suplementów diety. Wyjątek stanowi kwas foliowy, który nie tylko jest obligatoryjnie stosowany przed, ale również po zajściu w ciążę. Zapobiega on wadom rozwojowym centralnego układu nerwowego. Zamiast zażywania w pierwszym trymestrze suplementów diety o różnej skuteczności i różnym składzie, lekarze zalecają zbilansowaną dietę, odstawienie używek i unikanie sytuacji stresowych.

Wśród najważniejszych składników mineralnych potrzebnych do prawidłowego przebiegu ciąży znajdują się zarówno mikroelementy (żelazo, cynk) jak i makroelementy (wapń, magnez). Przekonaj się o objawach i skutkach niedoboru oraz jakie pokarmy są bogate w poszczególne składniki mineralne.

 

Wapń

U Twojego dzidziusia bardzo intensywnie rozwijają się zęby i kościec. Tyle, ile wapnia zarodek, płód potrzebuje, tyle „zapożyczy” sobie z Twoich kości. I nie odda. Jeśli więc nie będziesz przyjmować więcej wapnia niż zazwyczaj, może grozić Ci osteoporoza, podatność na złamania, bóle i zaburzenia skurczów mięśni (chociaż w tym przypadku zdania są mocno podzielone wśród specjalistów).

Umownie przyjmuje się, że Twoje dzienne zapotrzebowanie na wapń w czasie tych 9 miesięcy będzie wynosić około 1100 mg. Jest to jednak przede wszystkim uzależnione od Twojego stylu i sposobu życia, żywienia. 1100 mg wapnia znajdziesz w 4 szklankach mleka, w sporym kawałku sera lub 2 jogurtach naturalnych. Przed ciążą potrzebowałaś o 1/3 mniej tego pierwiastka niż będąc w ciąży. W przypadku ciężarnych nastolatek ilość spożywanego wapnia w czasie ciąży i karmienia powinna być znacznie większa niż 1100 mg, ponieważ dojrzewające dziewczęta również nie ukończyły etapu rozwoju, wzrostu.

Gdzie znajdziesz ogrom wapnia, który wzmocni Twoje zęby, szkliwo oraz zapobiegnie niechcianym kurczom łydek (prawdopodobnie)? Zapraszam do pochłaniania brokuł, śledzi, łososia  i sardynek w puszce, tahini oraz wszelakich produktów mlecznych, szczególnie tych z minimalną ilością barwników i bez dodatku cukru.

Podczas karmienia piersią również pamiętaj o częstym spożywaniu pokarmów bogatych w wapń oraz o zaopatrzeniu się w suplement wapnia i magnezu zalecany przez Twojego lekarza.

 

Magnez. Bo bez tego ani rusz!

Przeszło połowa magnezu w naszym ciele magazynowana jest w kościach, reszta w tkankach miękkich. Tylko 1% magnezu występuje w płynach pozakomórkowych. Magnez bierze udział w przewodnictwie nerwowym, skurczach mięśni, syntezie kwasów nukleinowych i białek. Magnez aktywuje również przeszło 300 enzymów, jednocześnie wpływa na metabolizm lipidów i zapobiega miażdżycy.

Niedobór magnezu powoduje nadpobudliwość nerwową, zaburzenia rytmu serca (twojego i Twojego maleństwa), kurcze mięśni oraz problemy w nauce, skupieniu się. Będąc w ciąży trzeba dbać o odpowiedni poziom tego pierwiastka  w naszym ustroju.

Pamiętaj, że tylko dzięki odpowiednim zapasom magnezu zapewnisz sobie zmagazynowanie odpowiednich ilości wapnia w kościach i mięśniach. Można więc powiedzieć, że te dwa pierwiastki są ze sobą ściśle powiązane i niedobór jednego może skutkować objawami niedoboru drugiego pierwiastka.

Potrawy bogate w magnez to szpinak, produkty z mąki razowej, muesli, ziemniaki, kakao.

 

Cynk w ciąży

W naszym ciele znajduje się około 2 g cynku, z czego większość znajduje się w kościach oraz w mięśniach. Cynk wspomaga prawidłowy rozwój układu nerwowego, układu odpornościowego. Prawidłowy zasób cynku, jak dowodzą lekarze, zapewnia prawidłową masę urodzeniową i poród w wyznaczonym terminie.

Niedobór cynku może być przyczyną wypadania włosów, łamliwości i kruchości paznokci, ponadto powoduje zmiany skórne, zaburzenia smaku oraz węchu. Niedostateczna ilość cynku w naszym ustroju upośledza nasz układ immunologiczny, gojenie się ran oraz proces wzrostu naszego dziecka.

Produkty bogate w cynk to mięsa, ryby, orzechy, parmezan, groch oraz produkty zbożowe.

Uwaga! Ciężarne spożywające suplement diety w postaci żelaza, powinny również zdecydować się na suplementację cynku, ponieważ żelazo może utrudniać wchłanianie cynku.

 

Żelazne żelazo – strażnik twojej krwi

W Twoim ciele powinno znajdować się około 5 g żelaza, z czego większość w hemoglobinie, wątrobie, śledzionie, mioglobinie. Jak pokazują statystyki, prawie 20% ciężarnych cierpi na niedobór żelaza. Dlaczego? Ciągła produkcja krwi, dla Ciebie, dziecka i coraz to większej macicy, mocno nadwyręża możliwości Twojego organizmu. Jeśli w Twoim organizmie jest za mało żelaza, pierwszeństwo w dostawie tego pierwiastka ma Twój mały lokator. Ciąża zatem jest okresem w którym musisz dbać o duże zasoby żelaza w ustroju.

Niedobór żelaza jest przyczyną anemii, osłabienia, drażliwości, zmianach w śluzówce przewodu pokarmowego, zaburzeń regulacji temperatury ciała oraz snu, obniżenia sprawności układu nerwowego. U kobiet w ciąży niedobór żelaza jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ powoduje niedotlenienie macicy, zaburzenie jej wzrostu (macica w czasie ciąży z 10 g zwiększa swą wagę do 1 kilograma!) co jest częstą przyczyną poronień, odklejania łożyska oraz przedwczesnych porodów. Długotrwałe niedobory żelaza mogą skutkować wadami rozwojowymi płodu.