Ciąża i zaparcia nie tylko w pierwszym trymestrze

Ciąża i zaparcia. Czym są spowodowane zaparcia w ciąży? Jakie są objawy zaparć? Jak zapobiegać zaparciom przez cały okres ciąży? Poznaj sprawdzone sposoby internautek na tę przypadłość!

Stan prawie błogosławiony…

Pierwszy trymestr ciąży to nie tylko okres szczęścia, niepewności, przygotowań, ale również czas występowania pewnych niedogodności. Oprócz mdłości, znużenia, bólu głowy i niespodziewanych zmian nastrojów męczy nas inna, jakże przyziemna, przykra i irytująca przypadłość. Chodzi o zaparcia, które będą nam towarzyszyć nie tylko w pierwszym, ale również w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Czy to jednak powód by się do nich przyzwyczaić i dać za wygraną? Nie! Nasze internautki mają mnóstwo sprawdzonych rad na zaparcia!

Powody zaparć w ciąży

Jaki jest powód zaparć w ciąży? Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Zmiany hormonalne, jakie mają miejsce wraz z zajściem w ciążę są, owszem, fizjologiczne ale również nagłe i znaczne. Wzrost hormonu ciałka żółtego, czyli progesteronu powoduje rozluźnienie macicy, dzięki czemu może ona ulec wzrostowi i rozpulchnieniu. Oprócz tego progesteron sprzyja zatrzymywaniu wody w ustroju oraz rozluźnieniu mięśni gładkich jelit, przez co pokarm przesuwa się wolniej i opieszalej, a my mamy poważne problemy z dopięciem jeszcze niedawno pasujących do naszej figury spodni.

U niektórych kobiet w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na sen oraz niechęć do jakichkolwiek aktywności fizycznych. To również ma wpływ na pogorszenie pracy i tak leniwych już jelit.

Kobiety w bardziej zaawansowanym stadium ciąży mogą mieć problem z zaparciami z powodu rozrastającej się macicy, która z tygodnia na tydzień co raz bardziej uciska i zabiera „przestrzeń życiową” jelitom, żołądkowi i innym narządom jamy brzusznej. W ostatnich miesiącach również płuca będą miały ograniczone miejsce do pracy.

Ostatnim czynnikiem jest niewłaściwa dieta. Kobiety w ciąży często, aczkolwiek nie zawsze, mają zwiększony apetyt na wszystko co słodkie i niekoniecznie zdrowe. Produkty takie zawierają niewielką ilość błonnika, przez co pokarm przesuwa się w naszym przewodzie pokarmowym znacznie wolniej niż zwykle, a my mamy problem z wypróżnianiem i znacznym przyrostem wagi. Ginekolodzy na czas ciąży i karmienia radzą odstawić słodycze i niezdrowe przekąski na najdalszą półkę zapomnienia i zamiast nich sięgnąć po zdrowe i bogate w błonnik owoce i orzechy.

Objawy zaparć

Często objawy są niezauważalne. Niestety, czasami zaparcia mogą dawać się we znaki. Możecie odczuwać kłucie w różnych częściach brzucha, a nawet w klatce piersiowej. Inną przypadłością są wzdęcia, męczące gazy, nabrzmiały bardziej niż zwykle brzuch (mogą to zauważyć szczególnie kobiety w początkowych stadiach ciąży).

Jak sobie radzić z zaparciami

Metod i porad jest wiele. Każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie. Radzę wypróbować metody najbardziej wam odpowiadające i przekonać się na własnej skórze, że nie zawsze trzeba sięgać po medykamenty!

  • Po pierwsze spróbuj wypić przegotowaną wodę na czczo, około 2 szklanki. Do tego zjedz kiwi, jabłko lub gruszkę.
  • Zwiększ ilość spożywanych płynów do minimum 2 litrów dziennie. Szczególnie polecam herbatki ziołowe, Rooibos oraz kawę zbożową
  • Co dziennie jedz około 2-3 łyżki otrębów i popijaj to dużą ilością wody lub jogurtem, kefirem, mlekiem.
  • Na niektóre przyszłe mamy dobrze działa kawa zbożowa z mlekiem lub bez.
  • Warto codziennie skusić się na jabłko, gruszkę, które również można popijać wodą.
  • Lepiej odstaw słodycze, chipsy, niezdrowe przekąsi i przerzuć się na przekąski typu morele, śliwki, orzechy.
  • Od czasu do czasu zrób sobie kompot z suszu, taki jak pija się na wigilię (taki kompot zawiera śliwki, jabłka, gruszki suszone)
  • Ruszaj się ile możesz. Oczywiście mówię o spacerze, szybkim marszu, sprzątaniu, bez znacznego nadwyrężania się.
  • Niektóre internautki polecają pić około litra maślanki lub kefiru dziennie. Podobno potrafią czynić cuda. Polecam to jednak tylko tym z Pań, które dobrze tolerują nabiał.
  • Na koniec, grzechem byłoby nie wspomnieć o sałatce, surówce piękności Heleny Rubinstein. Zapraszam od zapoznania się z jej składem!

Już dzisiaj znajdź swój złoty środek na zaparcia i napisz, który dla Ciebie jest najlepszy! Masz swój własny sposób na tę dolegliwość? Podziel się nim na naszej stronie internetowej!

Artykuły, które mogą Ci się spodobać

Surówka piękności Heleny Rubinstein

Zbilansowana dieta w ciąży

Czy faktycznie trzeba zdrowo się odżywiać?

Jeden komentarz do “Ciąża i zaparcia nie tylko w pierwszym trymestrze”

Możliwość komentowania została wyłączona.