Co ma czekolada do udaru mózgu?

Co czekolada ma wspólnego z udarem mózgu? Kolejne dobre wieści dla smakoszy czekolady. Czekolada nie tylko poprawia nam humor, samopoczucie ale również strzeże nas przed udarem mózgu! Najnowsze badania dowodzą, że czekolada to remedium na, co prawda nie całe zło, ale na udar mózgu z pewnością!

Wpływ czekolady na nasze zdrowie

Badania przeprowadzano na 37 tysiącach osób płci męskiej w wieku od 49 do 75 lat. Badania nad wpływem czekolady na zdrowie mężczyzn trwały aż 10 lat. Przeprowadzano je w Instytucie w Sztokholmie. Płeć brzydką badano pod kontem stanu zdrowia, sposobu odżywiania, oraz tego co lubią jeść i pić. Pytano ich również o nałogi.

Wyniki badań nad czekoladą

Wśród 37 tysięcy badanych, w ciągu 10 lat odnotowano 2 tysiące udarów mózgu. Miłym zaskoczeniem było mocne powiązanie faktu braku udaru mózgu u mężczyzn ze spożywaniem przez nich sporej ilości czekolady mlecznej. Mężczyźni, którzy spożywani przynajmniej 60 gram czekolady tygodniowo mieli mniejsze szanse na wystąpienie u nich incydentu naczyniowego. I to aż o 20%! Jednym słowem, jedz czekoladę, a udar mózgu Cię nie dopadnie!

Kolejnym etapem badań było sprawdzenie czy czekolada ma również tak zbawienny wpływ na osoby, które już przeżyły udar mózgu. I tym razem naukowców czekało miłe zaskoczenie. Skuteczność działania czekolady mlecznej na ich ustrój również się potwierdził. Okazało się, bowiem, że czekolada zmniejszyła szansę na wystąpienie kolejnego udaru mózgu aż o 20%! Czekolada może więc służyć nie tylko jako prewencja ale również jako środek zapobiegający powtórnym nawrotom udaru!

Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób lubujących się w czekoladach. Niekoniecznie gorzkich, ponieważ osoby badane przede wszystkim spożywały czekoladę mleczną. Co prawda, nie znaczy to, że należy jeść tabliczkę czekolady mlecznej dziennie i zasłaniać się koniecznością lub chęcią uniknięcia udaru. Wystarczą 1-2 tabliczki czekolady tygodniowo aby uchronić się przed udarem mózgu. Połączmy więc przyjemne z pożytecznym!

Co ta czekolada w sobie ma?

Skąd to zbawienne działanie czekolady? Dr Susanna C. Larsson uważa, że wszystko dzięki temu, że czekolada bogata jest we flawonoidy. Flawonoidy, czyli związki flawonowe występujące w roślinach, mają działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i są naturalnymi przeciwutleniaczami. Dr Larsson uważa również, że „czekoladowe flawonoidy” redukują ciśnienie krwi i zmniejszają ilość złego cholesterolu w naszym ustroju. Warto wspomnieć również o serotoninie, która jest hormonem szczęścia i która wydzielana jest w większych ilościach po spożyciu czekolady. A jak powszechnie wiadomo, śmiech to samo zdrowie!

Czy warto zatem sięgnąć po parę kostek czekolady dziennie? Na pewno! Zwłaszcza, że przed udarem uchroni nas ta lepsza, słodsza, aksamitniejsza mleczna czekolada! Pamiętajmy jednak o zdrowym umiarze i rozsądku.

Podobne artykuły

Jakie przekąski są najbardziej tuczące?

Coś dla łasuchów: stworzono czekoladę niskotłuszczową!

Czekolada gorzka, mleczna, a może biała? Wartości odżywcze

Serotonina hormon szczęścia