Ćwiczenia fizyczne poprawiają pamięć

Jaki wpływ na naszą pamięć mają treningi? Czy ćwiczenia fizyczne poprawiają pamięć i koncentrację? Przekonaj się, że ćwiczenia, treningi nie tylko poprawiają nasz wygląd, sylwetkę, ale również humor, samoocenę i pamięć! Zacznij ćwiczenia fizyczne już dziś i ciesz się doskonałym zdrowiem, kondycją i koncentracją jak nigdy wcześniej!

 Ćwiczenia to klucz do młodości naszego mózgu

W ostatnich latach przeprowadzano sporo badań na całym globie, które miały na celu zbadanie wpływu treningów fizycznych na pamięć, koncentrację, samopoczucie. Badania te, prowadzone niezależnie, wskazały na to, że nasz mózg dzięki ćwiczeniom fizycznym nie tylko lepiej funkcjonuje, ale również wolniej się starzeje!

Ćwicz, ćwicz, a hipokamp będzie rósł!

Jedne z wielu badań oceniających wpływ ćwiczeń na pracę naszego mózgu wykonano na szczurach. Polegało ono na tym, że połowę badanych szczurów umieszczono w klatkach, w których znajdowało się koło obrotowe do ćwiczeń, a drugiej połowie szczurów z kolei nie dano koła obrotowego do klatek. Szczury, które miały dostęp do koła obrotowego, na którym często biegały, cieszyły się sprawniejszą pracą neuronów, a przez to całego mózgu. Stwierdzono także, że dzięki ćwiczeniom fizycznym neurony nie tylko szybciej się odtwarzają, ale również starzeją się dwa razy wolniej, przez co nasza zdolność logicznego myślenia, koncentracji i pamięci jest znacznie lepsza.

Trenujące dzieci, to mądrzejsze dzieci!

Z kolei naukowcy ze stanu Illinois, przeprowadziwszy badania na 50 dzieci w wieku 9 i 10 stwierdzili, że dzieci, które cieszyły się lepszą kondycją, wytrzymałością i sprawnością fizyczną miały dużo lepiej rozwinięty hipokamp – parzystą strukturę należącą do centralnego układu nerwowego. Naukowcy Ci, dzięki rezonansowi magnetycznemu, stwierdzili, że dzieci ćwiczące i trenujące różne dyscypliny sportowe miały hipokamp większy średnio o 12% w porównaniu z hipokampem dzieci nie trenujących. Dlaczego? Ponieważ komórki nerwowe u osób trenujących dłużej funkcjonują i szybciej się namnażają! Za co dokładnie odpowiedzialna jest struktura nerwowa zwana hipokampem? Hipokamp odpowiedzialny jest za tzw. pamięć relacji. Pamięć relacji to odpowiada za zapamiętywanie i kojarzenie związków między różnymi rzeczami, faktami, zjawiskami, osobami.

Naukowcy z Uniwersytetu w Yale również odkryli podobną zależność między wzrostem objętości hipokampa a ćwiczeniami fizycznymi. Stwierdzili, że dzięki regularnym ćwiczeniom, komórki nerwowe w tej strukturze szybciej i łatwiej ulegają namnożeniu.

Ćwiczenia w ciąży korzystnie wpłyną na Twoje dziecko

Kolejne ciekawe badania na szczurach przeprowadzili naukowcy niemieccy. Stwierdzili, że samice szczura, które w czasie ciąży trenowały fizycznie, nie tylko poprawiły swoją pamięć, ale również ich potomstwo cieszyło się lepsza pamięcią i lepiej rozwiniętym hipokampem, niż potomstwo pochodzące od szczurzyc nie ćwiczących fizycznie.

Dobra pamięć na stare lata

Teraz może coś o badaniach na myszkach. Naukowcy z Columbia University Medical Centre stwierdzili, że dzięki ćwiczeniom fizycznym zapewniamy sobie lepsze ukrwienie nie tylko mięśni, ale również mózgu. Dzięki temu, zakręt zębaty – ważna część hipokampa, dłużej zachowuje swoje funkcje na starość. To właśnie zakręt zębaty należy do struktur mózgowych, które na starość zawodzą i nasza pamięć krótkotrwała ulega pogorszeniu. Dzięki ćwiczeniom fizycznym zapewniamy sobie nie tylko lepszą pamięć za młodu, ale również dobrą pamięć na stare lata!

Podsumowując, jeśli chcesz poprawić swoją pamięć, koncentrację, lepiej przeproś się ze strojem kąpielowym, trampkami czy rakietką do tenisa i zacznij regularnie ćwiczyć. Treningi fizyczne bowiem nie tylko sprawią, że twoje samopoczucie, samoocena i kondycją ulegną poprawie. Ćwiczenia fizyczne poprawią również Twoją pamięć i koncentrację!

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dlaczego warto uprawiać sport?

Aspartam – słodzik, który szkodzi

Czekolada i epikatechina – jedz na zdrowie!

Co mięso robi z mózgiem?

Jak poprawić swoją pamięć i koncentrację