Czy chipsy są zdrowe?

Czy chipsy są zdrowe? Czy chipsy szkodzą zdrowiu? Dlaczego nie jeść chipsów? Chipsy to nie tylko prawdziwa bomba kaloryczna, ale również prawdziwy wróg dla Twojego serca, przewodu pokarmowego i mózgu, głównie z powodu dużej zawartości akrylamidu w chipsach. Czy zatem chipsy są szkodliwe? Dlaczego nie jeść chipsów? Co to jest akrylamid?

Chipsy to jedna z najczęściej spożywanych przekąsek przed telewizorem, w kinie, na imprezach, w barach i przy komputerze. Są smaczne, słone, poprawiają humor, łatwo się je otwiera i jeszcze łatwiej po nie sięga. Jednym słowem – jak tu ich nie jeść skoro tak powszechnie są dostępne i dobre?

Naukowcy z polskiego Instytutu Żywności i Żywienia pod kierunkiem prof. Marka Naruszewicza postanowili raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości i rozterki chipsowych łasuchów. Udało im się to śpiewająco! Udowodnili, że chipsy to niezwykle niebezpieczna przekąska! Prowadzi do niechybnej otyłości, pogarsza ogólne samopoczucie, szkodzi centralnemu układowi nerwowemu (szczególnie w fazie rozwoju) i obciąża przewód pokarmowy.

Akrylamid – cichy morderca

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie ten przeklęty akrylamid. Akrylamid powstaje z połączenia skrobi i asparaginanu. Oba te związki naturalnie występują w ziemniakach. Pod wpływem obróbki termicznej ziemniaków, w temperaturze powyżej 120 stopni Celsjusza, dochodzi do połączenia asparaginanu i skrobi – owocem tego połączenia jest niebezpieczny akrylamid.

Co powoduje akrylamid? Ta toksyczna substancja prowadzi do zaburzenia pracy centralnego układu nerwowego, obniża odporność naszego organizmu, działa kancerogennie, zwiększa poziom LDL, czyli złego cholesterolu we krwi oraz sprzyja miażdżycy. Dlaczego?

Akrylamid to substancja, która musi zostać zneutralizowana przez nasz organizm. W tym celu zużywa zapasu glutationu. Glutation to naturalny przeciwutleniacz, który przede wszystkim zwalcza wolne rodniki powstające w dużych ilościach w naszym organizmie. Jeśli, oprócz wolnych rodników, glutation musi zwalczać szkodliwy akrylamid może nastąpić jego wyczerpanie. W ten sposób możemy zostać pozbawieni naturalnego obrońcy przed wolnymi rodnikami, które w te pędy uszkadzają komórki naszego ciała.

Nadmiar akrylamidu zwiększa we krwi poziom związków wywołujących stany zapalne w organizmie, tj. białka C reaktywnego (CRP) oraz interleukiny 6 (IL-6). Wzrasta również poziom LDL, czyli złego cholesterolu. Wyżej wymienione substancje sprzymierzeńcami miażdżycy układu krwionośnego. Profesor Naruszewicz stwierdza: „Nasze badania wykazały, że regularne spożywanie chipsów powodowało w organizmie przewlekły stan zapalny, podobnie do przewlekłej infekcji”. Łatwiej zatem i częściej chorujemy, czujemy się osłabieni i jesteśmy bez sił do życia.

 

Dlaczego akrylamid jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci?

Toksyczność akrylamidu wzrasta wprostproporcjonalnie do jego stężenia w organizmie. Im organizm mniejszy, chudszy, tym większe stężenie akrylamidu we krwi, w ustroju. Dlatego paczka chipsów działa bardziej toksycznie na nastolatka, dziecko niż na dorosłego, potężnego mężczyznę.

Lekarze, dietetycy i rodzice co raz częściej sprzeciwiają się sprzedawaniu w sklepikach szkolny chipsów oraz innych niezdrowych przekąsek. Są oni świadomi konsekwencji jakie niesie za sobą nałogowe pochłanianie chipsów. Udowodniono również naukowo, że rozwijająca się w szybkim tempie tkanka mózgowa jest niezwykle podatna na akrylamid – dzieci obsesyjnie jedzące chipsy, frytki, prażynki mają gorsze wyniki w w nauce.

Profesor Naruszewicz uważa, że chipsy: „To przekleństwo dla dzieci i młodzieży, bo trzeba pamiętać, że chipsy zawierają nie tylko akrylamid, ale też duże ilości soli i kalorii pochodzących z tłuszczów złej jakości, bo mocno ogrzanych”.

 

Tytoń nie idzie w parze z chipsami

Naukowcy odkryli również, że duże ilości akrylamidu zostają uwolnione do naszego ciała po wypaleniu papierosów. Nałogowi palacze są więc szczególnie narażeni na choroby układu krążeniowo-oddechowego, miażdżycę, nowotwory czy hipercholesterolomię.

 

Gdzie jeszcze znajdziesz akrylamid?

Akrylamid występuje nie tylko w produktach ziemniaczanych poddanych wysokiej temperaturze, czyli w chipsach, frytkach czy prażynkach. Akrylamid wykryto również w płatkach kukurydzianych, pieczywie chrupkim, herbatnikach, krakersach i kawie. Najwyższe jednak stężenie akrylamidu znajduje się produktach, które są długo poddawane wysokim temperaturom, czyli są długo smażone, smażone w głębokim tłuszczu lub pieczone. Należą do nich ciasteczka, pieczywo i frytki.

Podsumowując, chipsy zawsze należały do tzw. żywności zakazanej,niezdrowej, czyli junky food. Wcześniej jednak uważano, że chipsy, frytki są przyczyną otyłości, nadwagi wśród osób zarówno młodych jak i dorosłych. Obecnie,dzięki kompleksowym badaniom wpływu chipsów na ustrój ludzki wiadomo, że chipsy nie tylko szkodzą naszej sylwetce ale również zdrowiu  w szerokim rozumieniu tego słowa. Jeśli więc chcesz ustrzec swoje dziecko przed problemami w nauce, chorobami nowotworowymi, problemami kardiologicznymi czy nadwagą postaraj się nie wprowadzać do jego diety tego typu żywności.

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Co ma czekolada do udaru mózgu?

Otyłość brzuszna groźniejsza niż myślisz!

Jakie przekąski są najbardziej tuczące?

Jaka sól jest najzdrowsza?

Dlaczego trzeba jeść ryby?