Historia Fitness

Co to jest Fitness? Dlaczego cieszy się niesłabnącą popularnością od przeszło 40 lat? Komu zawdzięczamy powstanie tego silnego nurtu w sporcie rekreacyjnym?… I dlaczego na zdjęciu jest kosmonauta? Na te oraz inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w tym artykule!

 Co to jest fitness?

Fitness – od słowa angielskiego Fit, czyli pasować, dopasowany. To swoisty sposób na życie, dzięki któremu możemy osiągnąć i utrzymać przez długie lata zgrabną sylwetkę, zdrowie i dobrą formę.

Poniżej opisana jest historia fitness oraz osoby dzięki której Fitness mógł zaistnieć.

Na potrzeby NASA…

Rodzynkiem wśród kobiet i zarazem twórcą gatunku był dr. Kenneth Cooper. Zapoczątkował aerobik ( najbardziej rdzenną, pierwotną część fitness). Stworzył na potrzeby NASA specjalny program ćwiczeń kondycyjnych, pozwalający astronautom pozostać w dobrej formie.
Program ten był oparty na ćwiczeniach poprawiających wydolność układu krążeniowo-oddechowego, a przy tym nie powodujący tzw. długu tlenowego w organizmie – były to ćwiczenia aerobowe (tlenowe). W latach 60′ ubiegłego stulecia napisał książkę pod tytułem „Aerobics”, dzięki której każdy z zainteresowanych mógł przybliżyć sobie tę formę ćwiczeń.

Bez nich świat i aerobik by nie istniał!

Chodzi oczywiście o kobiety! Zdecydowanie bowiem zarówno nazwa Aerobik jak i trening aerobowy nie uzyskałby takiej sławy gdyby nie wypadek przy pracy światowej sławy aktorki, tancerki Jane Fondy. W czasie jednego z pracy nad filmem nabawiła się ciężkiej kontuzji, szukała więc pomocy, aby jak najszybciej wrócić do formy i pełnej sprawności. Pomogły jej w tym ćwiczenia aerobowe prowadzone w rytm muzyki. Będąca pod wielkim wrażeniem tego typu zajęć, gwiazda ta postanowiła rozpropagować tego rodzaju ćwiczenia. Nagrała wiele kaset wideo, w których pokazywała jak ćwiczyć, by poprawić swoją formę i  sylwetkę. Ćwiczenia opierały się głównie na ćwiczeniach wzmacniających, rozciągających. Założyła także fitness klub sygnowany jej nazwiskiem.

Koniec nudy na zajęciach, czyli witaj choreografio!

Poprawa koordynacji, równowagi i wplecenie w zajęcia aerobiku choreografii o różnym stopniu trudności, zawdzięczamy kolejnej kobiecie – Judy Sheppard Misset. To dzięki niej w zajęcia aerobiku zostały wplecione różne kroki taneczne, takie jak mambo, cha-cha, elementy jazzu, baletu, funky i innych. Wreszcie trenujący fitness mogli nie tylko w czasie zajęć zmęczyć się, ale również poznać wiele różnych kroków tanecznych, a same zajęcia stały się bardziej różnorodne, ciekawe. Zainteresowanie tą formą rekreacji ruchowej stawało się, z miesiąca na miesiąc, coraz większe.

Coś dla osób o niespożytej ilości energii…

Kolejna Aeromaniaczka – Jacky Sorensen postanowiła zaspokoić klientów, których kondycja i tężyzna fizyczna była na bardzo wysokim poziomie – wprowadziła ogromną ilość podskoków, częstą zmianę pozycji ćwiczeń, obroty, piruety. A wszystko po to, by szybko przekonać się, iż zajęcia te, o nazwie Hi – impact, są wysoce kontuzjogenne. Miało to miejsce w  latach 80′, kiedy to można powiedzieć o pewnego rodzaju regresie w tej dziedzinie sportu. Przez pewien czas aerobik czekał na kolejną osobę, która przywróci mu dawną świetność i poważanie wśród klienteli.

Żegnajcie kontuzje, czyli coś o hi lo combo

Tak też się stało, dzięki wprowadzeniu zajęć typu hi-lo combo, czyli kombinacji zajęć typu hi (ze sprężynowaniem, podskokami o znacznej intensywności)  z zajęciami typu lo (czyli bez podskoków, o charakterze statycznym). Prekursorką zajęć hi lo combo była Karen Voight – światowej sławy trenerka gwiazd takich jak Tina Turner czy Bette Midler. Dzięki niej i zajęciom hi lo combo aerobik stał się bezpieczniejszym, opartym na wieloletnich doświadczeniach treningiem. Ćwiczenia typu hi lo combo do dzisiaj cieszą się dużą popularnością w klubach fitness.

Początki aerobiku i fitness w Europie i Polsce

Do europy aerobik zawitał dzięki słynnej gwiazdce Playboya i aktorce Sydney Rome.
Do Polski w 1981 roku, po specjalistycznym szkoleniu w Paryżu, wprowadziła go Hanna Fidusiewicz, poważana gimnastyczka, później autorka wielu książek dotyczących aerobiku, fitnessu. Założyła też pierwszy fitness klub w Polsce. Powstał on w 1983 roku w Warszawie.