Jakie jeść pieczywo? Białe czy ciemne?

Nie samym chlebem człowiek żyje, ale jak już jeść to porządne! Czy ciemne pieczywo zawsze jest zdrowe i dobre, a jasne pieczywo jest niezdrowe i tuczące? Jakie pieczywo wybierać przy odchudzaniu? Ile kalorii ma jasne pieczywo, a ile ciemne pieczywo? Przekonaj się o wartości energetycznej tych produktów i ich właściwościach.

Jakie pieczywo wybrać?

Pieczywo jasne jest, wbrew pozorom, mniej kaloryczne, ale mniej sycące i szybko sięgniemy po drugą, trzecią i, najprawdopodobniej, czwartą kanapkę. Niektóre odmiany pieczywa białego, szczególnie to na maśle, czyli pieczywo maślane, jest bardzo kaloryczne, niezdrowe i lepiej go unikać.

Jeśli zatem chcesz zacząć zdrowo się odżywiać i wybierać produkty, które mają masę witamin, błonnika, miko- i makroelementów, zdecyduj się na pieczywo ciemne, z dodatkiem orzechów, sezamu, słonecznika lub żurawiny. Zjesz 2 kromki i będziesz czuć sytość przez długie godziny.

Nie wszystko złoto co się świeci, czyli uwaga na podróbki!

Nie wszystko złoto co się świeci. Podobnie jest z ciemnym pieczywem. Nie każde ciemne pieczywo jest zdrowe, fitness, light, odchudzające, eko. Wiele firm chcąc uzyskać ciemne pieczywo, dodaje podczas przeróbki pieczywa jasnego melasę. Dzięki temu, z pieczywa bezwartościowego, białego, pozbawionego przeróżnych wartości odżywczych, uzyskuje się niewielkim kosztem pieczywo ciemne, które ma takie same wartości jak pieczywo białe. Melasa to naturalny barwnik uzyskiwany podczas przeróbki buraków cukrowych lub trzciny. Jest sprawdzony, powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym, ale przede wszystkim jest niedrogi.

Jeśli zatem chcesz faktycznie zacząć jeść zdrowe, pełnowartościowe pieczywo, wybieraj te droższe, z wypisanym składem i firmą go wyrabiającą. Nie daj się oszukać nazwami typu wieloziarniste, wielozbożowe, zdrowe, fitness. Te nazwy mają często cele czysto marketingowe i mogą nic nie znaczyć.

Wartości odżywcze pieczywa jasnego w tym ich kaloryczność

Przeciętne pieczywo jasne jest mniej kaloryczne od swojego zdrowego kuzyna. W jednej kanapce jasnego pieczywa pszennego (35 gramów) mieści się około 83 kalorii, 18 g węglowodanów, 2 g białka i 0,5 g tłuszczów. W przypadku białego pieczywa żytniego wartość energetyczna jednej kromki jest zbliżona. Jedna kromka bowiem zawiera 90 kalorii, 17 gramów węglowodanów, 3 gramy białka 1 gram tłuszczów.

Dla miłośników bułek nie mamy dobrej wiadomości. Typowa bułka pszenna (1 bułka to 95 gramów), z tzw. przedziałkiem, to aż 260 kalorii i zawiera 53 gramy węglowodanów, 8 g białka i 1,5 gram tłuszczów. Kajzerka, jako trochę mniejsza bułeczka, ważąca około 60 gramów, ma około 180 kcal w tym 35 g węglowodanów, 5 gram białka i 2 gramy tłuszczu.

Pieczywo białe jest pozbawione cennego błonnika, witamin z grupy B, żelaza. Zawiera natomiast zgubną skrobię, spulchniacze, cukry, sól i konserwanty oraz ulepszacze smaku.

Wartości energetyczne pieczywa ciemnego w tym ich kaloryczność

Chleb z pełnego przemiału zawiera nieco więcej kalorii od swojego białego kuzyna, ale jest bardziej sycący i zdrowszy. Jednak kromka pieczywa ciemnego (25 gramów) to 54 kalorie oraz 35 g węglowodanów, 10 gramów białka, 4 gramy tłuszczów to bułka grahamka ważąca przeciętnie 70 gramów to 180 kalorii w tym 42 gramy węglowodanów, 7 g białka i tylko 1 gram tłuszczu.

Pieczywo pełnoziarniste żytnie ma podobną wartość energetyczną do swoich poprzedników. Jedna kromka waży około 45 gramów i zawiera 100 kalorii w tym 35 g węglowodanów, 9 g białka i 4 gramy tłuszczu.

Pieczywo ciemne może poszczycić się dużą ilością witamin z grupy B, witaminą E, żelazem oraz, w zależności od wypieku, odpowiednio dużą zawartością błonnika. Poleca się chleby własnego, domowego wypieku, do których wiemy co i ile dodajemy. Taki świeżo upieczony chlebek pełnoziarnisty, jeszcze ciepły, jest pyszny z masłem.

Które wybrać pieczywo?

Oczywiście, zdrowsze jest pieczywo ciemne. Jednak warto pamiętać o umiarze w jedzeniu pieczywa ciemnego i jasnego. Pieczywo ciemne, szczególnie to wilgotne np. pumpernikiel, jedzone w zbyt dużej ilości, sprzyja zaparciom, problemom gastrycznym. Pieczywo jasne z kolei jedzone w dużej ilości sprzyja wahaniom poziomu insuliny we krwi oraz długofalowo może sprzyjać otyłości lub nadwadze.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Restauracje świata – co jeść a z czego zrezygnować?
Dieta strukturalna – wyciśnij maksimum z minimum!
Ciąża i zaparcia nie tylko w pierwszym trymestrze
Surówka piękności, czyli sałatka Heleny Rubinstein