Kofeina niezdrowa dla dzieci

Badania jednogłośnie wykazały, że picie napoi kofeinizowanych jest niezwykle niekorzystne dla młodego organizmu. Dlaczego dzieci oraz młodzież powinny unikać picia nie tylko kawy, ale również innych napoi kofeinizowanych? Dlaczego kofeina jest niezdrowa dla dzieci?

Omijaj szerokim łukiem – jeśli masz dziecko!

Kofeina to naturalny składnik występujący w liściach, ziarnach i owocach 63 gatunków roślin na całym globie. Kofeina to również powszechnie i legalnie stosowany środek pobudzający. Występuje w kawie, herbacie, napojach energetycznych, coca-coli i innych napojach typu soft drinks. Napoje te pije każdy – świadomie lub nie, i to w dużej ilości. Czy kofeina jest niezdrowa? Dlaczego młodzież oraz dzieci powinny jej nie spożywać?

Niestety, wraz z rozwojem cywilizacji, co raz młodsi przedstawiciele społeczeństwa piją co raz więcej napoi kofeinizowanych. Przeprowadzone liczne ankiety wykazały, że kofeinę spożywa się od najmłodszych lat – czy to w postaci coca-coli, słodkiej herbaty, czy to w postaci napoi energetycznych. Są one niezwykle słodkie, smaczne, przez co nieświadome niczego dzieci piją je na potęgę.

Średnie spożycie napojów typu cola wzrasta z roku na rok. W USA, jak i w Europie przeciętne dziecko w wieku szkolnym przynajmniej raz na 3 dni sięga po tego typu napoje. Wiele z nich pije je codziennie, również do głównych posiłków.

Dlaczego kofeina jest niezdrowa dla dzieci?

Jakie konsekwencje mogą wyniknąć z nadużywania kofeiny przez dzieci? Naukowcy udowodnili, że napoje kofeinizowane pite w nadmiarze przez dzieci w wieku 5-12 lat, powodują u nich spotęgowanie stanów lękowych. Dzieci stają się bardziej nerwowe, mniej skupione, częściej oddają mocz, łatwiej się irytują, denerwują i dają wciągnąć w bójki między rówieśnikami. Ponadto kofeina działając na określone części mózgu zaburza rytm dobowy, przez co dzieci gorzej i nieregularniej sypiają.

Ile dzieci piją dziennie kofeiny w napojach? Naukowcy z Uniwersytetu w Nebrasce po przebadaniu 200 dzieci stwierdzili, że nasze pociechy w wieku 5-12 lat spożywają taką ilość kofeiny, która mieści się w 1 puszce coca-coli. Co bardziej niepokojące, w przedziale wiekowym 8-12 lat ilość spożywanej kofeiny w ciągu całego dnia ulega potrojeniu – dzieci te piją bowiem tyle kofeiny, ile mieści się w 3 puszkach coca-coli.

Głównym źródłem kofeiny spożywanej przez dzieci były gazowane napoje typu cola. Puszka 0,33 litra takiego trunku to około 45 miligramów kofeiny. Dla porównania, jeden napój energetyzujący zawiera ok. 70 miligramów tej substancji.

Konsekwencje nadużywania kofeiny za młodu

Naukowcy są zgodni. Dzieci w okresie dorastania nie powinny spożywać napoi kofeinizowanych. Niektórzy badacze twierdzą, że do 17 roku życia, inni, że do 20 roku życia – wtedy bowiem kończy się wzrost kostny. Picie napoi zawierających kofeinę sprzyja wypłukiwaniu wapnia z kości, przez co kości stają się kruche i podatniejsze na złamania, mikrourazy.

Dodatkowo, picie napoi gazowanych, słodkich i bogatych w kofeinę sprzyja otyłości i buduje w dziecku niezdrowe nawyki żywieniowe, które mają tragiczny skutek w późniejszych latach życia. Co raz powszechniej mówi się również o możliwości uzależnienia naszego dziecka od tego typu napoi. Nie zapominajmy o zębach, które nie mają szans z nadmiarem coli i energetyków. Szkliwo szybko ulega uszkodzeniu, a nasze pociechy w wieku parunastu lat cierpią na próchnicę i nadwrażliwość szyjek zębowych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Czy chipsy są zdrowe?

Polacy nie lubią ćwiczyć!

Pic soki czy nie pić? Oto jest pytanie!

Czy popijać jedzenie?