Nie popijaj leków sokami!

Zażywasz leki przeciwbólowe, antybiotyki, leki na astmę, serce, nadciśnienie? Czy można popijać leki sokami, energetykami? Lekarze radzą: zrezygnuj z popijania leków energetykami i sokami! Dlaczego nie należy pić soków i zażywać leków jednocześnie? Czy leki pogarszają wchłanianie leków?

Leki i soki to jedno z gorszych połączeń na jakie można wpaść. I to nie tylko sok grejpfrutowy jest niewskazany do popijania leków. Popijać leków nie należy również sokiem pomarańczowym i jabłkowym. Jak stwierdzono, soki i energetyki nie tylko mogą pogorszyć wchłanianie leków, przez co te zaczną gorzej działać. Mogą one również zniekształcić ich działanie lub je wzmocnić! Dlatego popijanie leków sokami owocowymi i napojami energetycznymi jest gorąco odradzane i wręcz zakazywane przez doktorów i farmaceutów.

 

Dlaczego nie popijać leków sokami?

Istnieje coraz więcej danych, które świadczą o tym, że soki pite wraz z lekami zaburzają wchłanianie substancji leczniczych z jelit. Badania na szeroką skalę przeprowadza profesor David Baylet. Co może spowodować połączenie soków z lekami? Może na przykład być przyczyną zmiany stężenia danego leku we krwi. Dlaczego?

Soki owocowe to mieszanka wielu różnych substancji chemicznych. Część z nich to niegroźne polimery cukrowe, takie jak skrobia lub celuloza.W sokach owocowych istnieją, oprócz neutralnych polimerów, substancje, które mogą oddziaływać na różne procesy odbywające się w naszym organizmie. Mogą one np. lek dezaktywować, pogarszać jego wchłanianie, paraliżować specyficzny transporter śródbłonowy lub zmieniać intensywność metabolizmu danego leku!

 

Sok grejpfrutowy to największy wróg leków

Najwięcej substancji, które blokują lub przyśpieszają metabolizm leków stwierdzono w soku grejpfrutowym. Nie należy jednak leków popijać żadnymi innymi sokami! Jedynym słusznym napojem, który ma nam służyć do popijania leków jest woda! Pamiętaj więc, aby antybiotyki, tabletki na nadciśnienie lub alergię oraz pozostałe medykamenty popijać tylko czystą wodą!

 

Badania nad wpływem soków na leki trwają!

Profesor David Bailey zajmujący się od wielu lat badaniami nad wpływem soków na leki przyjmowane przez pacjentów stwierdził, że sok grejpfrutowy dramatycznie zwiększa poziom leku dla osób z nadciśnieniem we krwi, przez co stan osób chorych na nadciśnienie może się drastycznie pogorszyć.

A to dopiero początek. Profesor Bailey zbadał wpływ soków owocowych na popularny lek antyhistaminowy, czyli fexofenadynę (zażywają go alergicy). Soki podawane do przepicia leku powodowały połowicze wchłonięcie leku, czyli tylko połowa z całej połkniętej dawki leku została wchłonięta i przyswojona! Oczywiście, połowicze działanie leku może znacznie pogarszać stan pacjentów.

Dla tych, co chcą wiedzieć więcej, naukowcy wykazali w swoim sprawozdaniu z badań nad sokami, że flawonoid naringina, występujący w soku grejpfrutowym, powoduje zablokowanie ważnego transportera leków o nazwie OATP1A2. Transporter ten przenosi lekarstwa z jelita cienkiego do krwiobiegu. Zablokowanie transportera zmniejsza absorpcję leków oraz neutralizuje ich działanie. Jeśli chodzi  o leki, których działanie jest wzmacniane przez sok grejpfrutowy, dochodzi do zablokowania innego białka enzymu rozkładającego leki o nazwie CYP3A4.

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pic soki czy nie pić? Oto jest pytanie!

Jakich owoców je się najwięcej?

Czy popijać jedzenie?

Najdziwniejsze smaki lodów