Polacy nie lubią ćwiczyć!

Lubisz ćwiczyć i ćwiczysz często, gęsto i ile sił w nogach, rękach i tułowiu? Gratulacje! Należysz do mniejszości Plaków! Ogólnopolskie badanie NATPOL 2011 wyraźnie wskazuje na to, że ponad 50% dorosłej populacji polskiej nie ima się treningów fizycznych wcale! Dlaczego nie lubimy ćwiczyć? Czy brak treningów fizycznych wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Nie ma żartów. Ani ćwiczeń

To już nie są przelewki. Współautor badań NATPOL 2011 profesor Wojciech Drygas, kierownik Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia Instytutu Kardiologii w Warszawie alarmuje o poważnych konsekwencjach jakie łączą się brakiem aktywności ruchowej. Profesor Drygas twierdzi, że brak codziennych ćwiczeń lub aktywności ruchowej może być przyczyną zapadania na takie choroby jak niektóre nowotwory, choroby wieńcowe, udary, nadciśnienie, otyłość, nerwice, choroby aparatu ruchu, w szczególności te dotyczące kręgosłupa.

Grupa badawcza

Badaniem NATPOL 2011 objęto 2418 dorosłych Polaków w wieku 18-79 lat. Badanych dobrano losowo ze względu na płeć, wiek i miejsce zamieszkania. Przeanalizowano trzy obszary aktywności fizycznej Polaków. Wzięto pod uwagę ich aktywność fizyczną w pracy zawodowej, aktywność fizyczną związaną z przemieszczaniem się do i z uczelni, szkoły, pracy oraz aktywność fizyczną w czasie wolnym od wszelkich zajęć (tak zwana rekreacja ruchowa, aktywność rekreacyjna).

Jakie wyniki otrzymano? Stwierdzono, że znaczna aktywność ruchowa w czasie pracy ma miejsce u 26% badanych osób. W większości przypadków mogą pochwalić się nią mężczyźni. Oznacza to więc, że mniej niż 1/3 populacji dorosłych obywateli Polski czynnych zawodowo, w czasie pracy jest aktywna fizycznie.

Do szkoły, pracy? Tylko samochodem lub autobusem!

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną związaną z przemieszczaniem się do i z pracy, szkoły, uczelni, tylko niecałe 20% decyduje się na skorzystanie z roweru, łyżworolek lub dochodzi od tych miejsc pieszo. Tej części populacji, dotarcie do celu zajmuje nie dłużej niż 15 minut. Pozostałe 80% dorosłych Polaków korzysta z transportu miejskiego, motorów, skuterów, samochodów.

Jak wygląda nasza aktywność fizyczna w czasie wolnym od wszelakich zajęć? Około 65% dorosłych Polaków stwierdziło, że w czasie wolnym od pracy, szkoły i innych obowiązkowych zajęć, wykazuje się aktywnością fizyczną. Niestety, po dokładnym zbadaniu tych deklaracji, wyszło na jaw, że tylko 48% Polaków ćwiczy częściej niż 2 razy w tygodniu po minimum 30 minut. Niespełna 1/3 dorosłych Polaków, bo 32%, ćwiczy codziennie lub 4-6 razy w tygodniu.

Starsi ćwiczą częściej

Zapewne wielu z nas zaskoczy fakt, że większa aktywność ruchowa występuje u populacji starszej, w przedziale wiekowym  60-79 lat. Najmniejszą aktywnością fizyczną mogła poszczycić się najmłodsza grupa wiekowa w przedziale 18-39 lat. Jak tłumaczy profesor Drygas, mała aktywność fizyczna u ludzi młodych wynika z braku środków, czasu oraz możliwości – praca, studia, dzieci skutecznie uniemożliwiają podejmowanie regularnych i długich treningów fizycznych. Osoby te z założenia są zdrowsze i aktywnością ruchową nie muszą tak często przeciwdziałać złemu stanowi zdrowia.

Jak ocenili specjaliści, nasza aktywność fizyczna zbliżona jest do aktywności fizycznej mieszkańców  pozostałych krajów Unii Europejskiej. Dodatkowo podkreśla, że „W porównaniu z badaniami z lat 90 obraz aktywności rekreacyjnej polskiego społeczeństwa jest o wiele korzystniejszy. Nastąpiła tu znaczna poprawa i nie wykluczone, że jest to sukces kampanii promujących ruch”

Bierność zabija – dosłownie!

A teraz kolejne fakty opublikowane przez Polską Agencję Prasową (PAP). Australijscy naukowcy, po przebadaniu aż 200 000 osób, w kwietniu 2012 roku na łamach pisma „Archives of Internal Medicine”. stwierdzili przerażające fakty. Stwierdzono, że osoby, które w ciągu dnia siedzą przez co najmniej 11 godzin mają w najbliższych 3 latach o 40% wyższe ryzyko zgonu niż ludzie, którzy w pozycji siedzącej przebywają nie dłużej niż 4 godziny dziennie.

Podkreśla się, że dla zdrowia ważne jest nawet 15 minut aktywności fizycznej dziennie! Może być to szybki spacer do szkoły, mycie okien, szorowanie podłogi, wchodzenie i schodzenie ze schodów lub taniec przy ulubionej muzyce.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Jak wzmocnić swoje kości?

Pic soki czy nie pić? Oto jest pytanie!

Jaka sól jest najzdrowsza?

Tae bo – sposób na zgrabną sylwetkę!

Trening zdrowotny osób dorosłych i jego definicja