Produkcja czekolady, czyli jak powstaje czekolada

Jak powstaje czekolada? Jak długo trwa proces produkcji czekolady? Gdzie zbiera się owoce kakaowca, dzięki którym możesz rozkoszować się smakiem swojej ulubionej czekolady? Jak przebiega produkcja czekolady? Dowiedz się wszystkiego o swoim ulubionym przysmaku, dzięki czemu będziesz wiedzieć co jesz! Poznaj również historię czekolady!

Gdzie uprawia się kakaowce, czyli drzewa kakaowe

Kakaowce są to rośliny wiecznie zielone, których zbiory odbywają się nawet 3 razy do roku. Ilość zbiorów w ciągu roku zależy od klimatu występującego na danym obszarze upraw. Kakaowce uprawia się w wielu krajach o ciepłym, upalnym wręcz klimacie, między innymi w Wenezueli, Ekwadorze, Jawie, Madagaskarze, Afryce Zachodniej, Brazylii, Dominikanie. Poszczególne uprawy kakaowca cechują się charakterystycznym smakiem czekolady z nich wytwarzanej.

Historia czekolady krok po kroku

Czekolada to jeden z najstarszych na świecie przysmaków, które poruszyły tłumy i zawróciły w głowie nie jednej osobistości. Kiedy powstała pierwsza czekolada? Już za czasów Olmeków, między 900 a 250 rokiem przed naszą erą.  Czekolada ma więc prawie 3000 lat! Odkryto, że Olmekowie zamieszkujący Nowy Świat przechowywali i wykorzystywali do produkcji czekolady owoce kakaowca. Ponieważ obszary Ameryki Środkowej były obfite w drzewa kakaowca, Olmekowie zaczęli pierwszą produkcję prymitywnej czekolady.

Po Olmekach przyszedł czas na Majów. Majowie, lud indiański, których cywilizacja powstała w IV wieku naszej ery, zajmowali tereny Ameryki Środkowej i Południowej. Majów zalicza się do rdzennych mieszkańców Ameryki łacińskiej. Zajmowali się uprawą kakaowców i produkcją czekolady na szeroką skalę. Owoce kakaowca były przez nich poddawane takim procesom jak fermentacja, prażenie i mielenie. Do smaku i uzyskania odpowiedniej konsystencji zaczęli dodawać chili, mąkę, miód czy ciepłą wodę. Powstałą miksturę nazwali xocolatl. Xocolatl pili wysoko postawieni i szanowani Majowie. Był to swoisty afrodyzjak i przysmak Majów. Czekoladowe mikstury były przyrządzane według określonych schematów i przepisów, zapisanych w zwojach i manuskryptach zwanych Kodeksami.

Kolejnymi miłośnikami czekolady, po Majach, byli Aztekowie. Aztekowie tak bardzo cenili sobie czekoladę, do której zaczęli dodawać wanilię czy płatki kwiatów, że ziarna kakaowca stały się ich głównym środkiem płatniczym. Dla ciekawostki dodam, że za 100 ziaren kakaowca można było nabyć niewolnika! Historia czekolady jest więc bardzo złożona.

Historia czekolady w Europie

Historia czekolady wskazuje na to, że na europejskie salony, po raz pierwszy, ziarna kakaowca i czekoladę przyniósł Krzysztof Kolumb. Miało to miejsce w XVI wieku. Kolumb był pod wrażeniem tego, jak Majowie cenili sobie ziarna kakaowca i ze zdziwieniem odkrył, że Europejczycy, szczególnie na początku, nie podzielali tej fascynacji czekoladą. Historycy uważają, że wina leżała w gorzkim i cierpkim smaku owoców kakaowca. Dopiero hiszpańscy cukiernicy odkryli, że po dodaniu takich przypraw jak anyż, cynamon czy cukier, czekolada nabiera pysznego, słodkiego smaku. Hiszpanie, na początku preferowali czekoladę w postaci czekolady na ciepło. Dzięki hiszpańskim cukiernikom, czekolada stała się prawdziwym przysmakiem i afrodyzjakiem na starym kontynencie. Swoją recepturę przez długie lata trzymali w ścisłej tajemnicy przed obcokrajowcami.

XIX wiek przyniósł kolejne czekoladowe rewolucje. W tym bowiem wieku po raz pierwszy stworzono kakao pitne, suchą tabliczkę czekolady, czekoladę z bakaliami, migdałami i innymi orzechami, oraz, tak przez nas uwielbianą, czekoladę mleczną.

Produkcja czekolady

Obecnie, produkcja czekolady trwa wiele dni i można ją podzielić na następujące etapy:

Po pierwsze, zbiór owoców kakaowca, który od tysięcy lat wyglądają podobnie – plony zbiera się ręcznie. Następnie zebrane owoce kakaowca rozcina się i wydobywa z nich ziarna kakaowca. Ziarna kakaowca i miąższ poddawane są procesowi fermentacji. Dzięki procesowi fermentacji zawarte w kakaowcach cukry ulegają rozkładowi do dwutlenku węgla, kwasu octowego i alkoholu.

Ponieważ tak sfermentowane ziarna kakaowe zawierają aż 60% wody, należy następnie poddać je procesowi suszenia, dzięki czemu ilość wody ulega redukcji do 6%. Zmniejsza to znacznie wagę nasion oraz wyklucza się możliwość zgnicia ich w czasie transportu do odległych kontynentów. Wysuszone ziarna pakuje się do worków jutowych.

Kolejnym etapem jest selekcja. Selekcja odbywa się, albo jeszcze w miejscu uprawy ziaren, albo dopiero w fabrykach docelowych, w których ma powstać czekolada. W czasie selekcji oddziela się zniszczone, uszkodzone, ziarna od ziaren wartościowych.

Po selekcji, dobre, nadające się do dalszej produkcji ziarna poddaje się prażeniu. Dzięki prażeniu ziaren, nadmiar wody zostaje z nich usunięty, a kwaśny, cierpki smak odchodzi w niepamięć. Ziarna praży się przez pół godziny w temperaturze około 120 stopni.

Uprażone ziarna kakaowca nie przypominają jeszcze w smaku czekolady. Nawet tej gorzkiej. Trzeba zatem pozbyć się niejadalnej skorupki i kiełków, czyli zarodków. Zarówno kiełki jak i skorupki oddziela się od oczyszczonego ziarnka.

Oczyszczone ziarno kakaowca podlega następnie procesom mielenia w temperaturze 70 stopni, w czasie którego oddziela się masę kakaową od tłuszczu kakaowego, czyli masła kakaowego. Masło kakaowe podlega filtracji, oczyszczeniu i rafinacji. Następnie, oczyszczone masło kakaowe i masę kakaową ponownie łączy się i miesza.

Proces ponownego mieszania masła i masy kakaowej nazywa się konszowaniem. Konszowanie czekolady trwa parę dni i zapewnia jednolitą konsystencję i delikatny smak czekolady. Podczas konszowania dodaje się składniki takie jak chili, orzechy, rodzynki, płatki kwiatów, owoce. Czekolada podlega następnie podgrzaniu, w zależności od jej rodzaju, w wyższej lub niższej temperaturze.

Tak powstałą masę czekoladową schładza się. Schładzanie czekolady musi być ściśle monitorowane i dozorowane. Schładzanie czekolady musi przebiegać stopniowo, powoli, aby czekolada miała piękny, brązowy kolor. Szybka, niekontrolowana zmiana temperatur powoduje, że na czekoladzie może występować białawy, nieestetyczny nalot, a sama czekolada po przełamaniu nie ma jednolitego koloru. Ostudzoną masę wlewa do foremek, którym czekolada zawdzięcza swój kształt i wygląd.

Czekolada pyszna i zdrowa

Teraz, wiedząc jak bardzo proces produkcji czekolady jest skomplikowany, ciesz się smakiem czekolady jak nigdy! Wiedząc, jak powstaje czekolada możesz śmiało jeść ją z czystym sumieniem. Dzięki spożywaniu mlecznej czekolady, zapewniamy swojemu organizmowi spory dowóz wapnia, a czekolada gorzka uzupełnia braki magnezu. Czekolada biała jest bogata w witaminy A i E. Nic więc dziwnego, że historia czekolady liczy sobie aż 3000 lat i mimo bardzo złożonego procesu produkcji czekoladę produkuje się w ogromnej ilości na całym globie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Czekolada a odchudzanie

Czekolada i epikatechina – jedz na zdrowie!

Dieta czekoladowa – efekty i opinie

Coś dla łasuchów: stworzono czekoladę niskotłuszczową!

Czekolada gorzka, mleczna, a może biała? Wartości odżywcze