Zioła na jesienne infekcje

herbal-tea-1410565_1920Cóż, nie da się już dłużej okłamywać i zaprzeczać – okres jesienno zimowy nadszedł i odejść nie chce. Wraz z nim nadeszły katar, kaszel, chrypka, bolące gardło i nawracające bóle głowy. Czy da się uniknąć infekcji? Raczej trudno. Ale może da się je zminimalizować do minimalnego minimum? To na pewno! I to w całkiem naturalny sposób. Wystarczy zaprzyjaźnić się i na stałe wprowadzić do swojej diety zioła pitne, które powalczą za nas i w naszej obronie! Zdrowie przecież jest najważniejsze!

Na pierwszy ogień napij się czystka

Czystek to bardzo popularne i lubiane ziółko, herbata, która na pewno uchroni nas przed różnymi infekcjami. Jest niezastąpiona w nawracających chorobach układu pokarmowego jak jelitówka czy niestrawność, a także zwalcza wirusy grypy. Co najciekawsze odstrasza komary i kleszcze, dzięki czemu, gdy znów nastanie lato te uciążliwe owady nie będą rządne naszej krwi! Czystek nie zawiera kofeiny ani teiny, dzięki czemu można go podawać dzieciom już od 2 roku życia (ponieważ w smaku czystek jest gorzki warto na początek dodać łyżeczkę miodu, cukru lub bardzo go rozcieńczyć). Ponieważ w zależności od miejsca uprawy czystek w smaku może być bardziej lub mniej gorzki warto wypróbować jego różne odmiany i rodzaje. Najłagodniejszy  w smaku jest czystek pochodzący z Turcji. Dużo także zależy od producenta. Najlepiej kupować herbatę, która składa się tylko z kwiatostanów bez łodyg. Im bardziej rozdrobniony jest czystek tym jego jakość i czystość może pozostawiać wiele do życzenia..

Herbata górska, czyli gojnik, czyli szałwia libańska…

Mało popularnym i niedocenianym na razie przez polaków jest gojnik, czyli herbata górska. Często mówi się na nią herbata żołnierzy, ponieważ już w czasach starożytnych wspomagała greckich żołnierzy w okresach wojen. Jak i dlaczego? Gojnik przyśpiesza gojenie się ran działa przeciwbólowo, antybakteryjnie i bakteriostatycznie i pozwala zachować dobre zdrowie. Teraz przede wszystkim dodaje nam energii, poprawia pracę układu moczowego i krwionośnego. Ponieważ roślina ta rośnie tylko powyżej 1000 m n.p.m. jest wolna od zanieczyszczeń. najbardziej popularna jest wśród Greków i Anglików.i Smakowo przypomina trochę melisę, czystka, jest w smaku odrobinę gorzka i czuć posmak przyprawowy, ponieważ jest też cenioną przyprawa zwłaszcza w krajach bałkańskich.

Herbata chmielowa – niedoceniana wersja bezalkoholowa

Czujecie, że wieczorem chwyta was nie tylko zmęczenie ale również osłabienie i przeziębienie? Polecam sięgnąć po szyszki chmielu – niedrogie i dostępne w każdym sklepie zielarskim. Jest silnym przeciwutleniaczem, działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo, i napotnie dzięki czemu organizm lepiej może zwalczyć zaczynająca się infekcję. Ponieważ szyszki chmielu działają również bardzo uspokajająco polecamy pić go tylko przed snem i kiedy jesteśmy pewni, że zaraz będziemy mogli wskoczyć do łóżka i porządnie się wyspać.

Kwiat lipy – znana i lubiana pomoc przy przeziębieniach

Napar z Kwiatu lipy to silny i zarazem bezpieczny środek napotny, dzięki któremu poprzez pocenie się schładzamy swój organizm w czasie gorączki. Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, rozkurcza i wycisza szczególnie na nasz układ oddechowy, krwionośny i nerwowy, dzięki czemu lepiej zasypiamy. Ceniony wśród astmatyków i alergików.Często stosowany u małych dzieci w formie syropów, naparów i soków.

Owoc dzikiej róży

Są bogatym źródłem witaminy C, a także witamin A, B1, B2, E, K. Owoce z dzikiej róży zawierają garbniki, niewielkie ilości olejku eterycznego oraz sole mineralne (potas, żelazo, sód, wapń, magnez). Ta ceniona powszechnie roślina posiada działanie moczopędne, wzmacniające, przeciwzapalne, bakteriobójcze. Wpływa także wzmacniająco na naszą wątrobę.