Dieta dr Atkinsa, Ornisha, South Beach – porównanie

Porównanie najbardziej znanych i najczęściej stosowanych diet na całym świecie. Która z diet – dieta Ornisha, Atkinsa, South Beach jest najskuteczniejsza? Którą dietę wybrać? Przeczytaj artykuł o dietach i wybierz najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą!

 

Książka dr Atkinsa sprzedała się w nakładzie 20 milionów egzemplarzy. Lepiej niż świeże bułeczki, zresztą tak surowo zakazane w tej diecie. Książka dr Atkinsa została przetłumaczona na 20 języków. Swoisty renesans diety dr Atkinsa przypada na 2004 rok, kiedy na rynku Amerykańskim i światowym masowo zaczęły się pojawiać produkty nisko węglowodanowe, które tak bardzo wskazane są w diecie Atkinsa. Wśród topowych produktów niskowęglowodanowych należy wymienić ciasteczka Oreo, nisko węglowodanowe spody do pizzy, produkty bez cukru typu cola light.

 

Wielki sukces i upadek diety dr Atkinsa

Jak pokazują statystyki, w roku 2004 w USA ponad połowa Amerykanów była na diecie Atkinsa, próbowała na nią przejść lub miała zamiar dopiero to zrobić. Wynik oszołamiający. Niestety, czas pokazał, że w ciągu roku większa część osób będących na diecie Atkinsa zrezygnowała z niej, a jeśli wytrwała, po roku czasu zaczęła wracać do swojej wyjściowej wagi. Wyniki badań dowiodły, że osoby będące na diecie dr Atkinsa narzekały na bóle głowy (55%), nieświeży oddech (66%), zaparcia (70%), bóle i osłabienie mięśni, nadmierne wypadanie włosów (13%).

To nie wszystko. Pewien mężczyzna w średnim wieku, w wyniku stosowania diety Atkinsa nabawił się nadciśnienia, a poziom LDL, czyli „złego cholesterolu” poszybował w górę niczym sputnik. Zaskarżył firmę Atkinsa na miliony dolarów. I wygrał. Warto wspomnieć, że firma Atkinsa niedługo potem ogłosiła bankructwo i zwinęła żagle. Sam Atkins zmarł w roku 2003 w wieku 72 lat. Chorował na nadciśnienie niewydolność krążeniowo – oddechową, a co najsmutniejsze, miał nadwagę.

 

Dieta dr Ornisha i dieta dr Atkinsa – porównanie

Porównując dietę Atkinsa i dietę dr Ornisha zdecydowanie dieta dr Ornisha ma lepsze rokowania i przynosi lepsze efekty. Zapewnia ciągły dowóz węglowodanów, dzięki czemu możemy sprawnie myśleć, ćwiczyć, ruszać się, zmniejsza poziom „złego cholesterolu”, zapobiega chorobom nowotworowym oraz chorobom cywilizacyjnym.

Sam Ornish ma się dobrze (ma 60 lat) i współpracuje z tak wielkimi korporacjami jak McDonalds, Pepsi Co, Safeway w celu promowania i sprzedawania zdrowej, niskokalorycznej żywności takiej jak sałatki, jabłka, soki jednodniowe.

Jak pokazują badania, dieta Atkinsa w porównaniu do diety Ornisha wypada słabo. Zarówno trwały spadek masy ciała jak i spadek LDL jest największy w diecie Ornisha. Podobnie jest w przypadku poziomu insuliny we krwi (hormon między innymi odpowiada za wzrost transportu błonowego glukozy, aminokwasów i jonów K+. Po wpływem insuliny do chodzi do hipoglikemii). Chociaż diety takie jak dieta Atkinsa i dieta Zone miały na celu obniżenie poziomu insuliny we krwi, tylko dieta Ornisha spowodowała skuteczny, długotrwały jej spadek.

 

Dieta South Beach

Nie sposób nie wspomnieć o diecie South Beach, która również swego czasu była hitem w Ameryce i na pozostałych kontynentach. Po opublikowaniu książki „Dieta South Beach” w 2003 roku przez kardiologa Arthura Agatstona, dieta i książka Atkinsa została odstawiona na półkę.

Po paru latach, w roku 2008, za namową współpracowników i rzeszy klientów, Arthur Agatston wydał drugą, jeszcze lepiej dopracowaną książkę „Dieta South Beach Turbo”. Oprócz udoskonalonej diety i dodania wielu nowych, ciekawych przepisów, Arthur Agatston zwrócił uwagę na konieczność wprowadzenia w swoje życie ćwiczeń fizycznych, które są niezbędne do osiągnięcia dobrostanu, czyli wellbeing. W książce „Dieta South Beach turbo” znajdziesz wiele przykładów ćwiczeń na różne partie ciała, które pozwolą Ci szybciej i bez problemu osiągnąć Twoją wymarzoną figurę.

Według znawców, dieta South Beach to lepsza odmiana diety dr Atkinsa. Co prawda, w pierwszych fazach diety zabrania spożywania paru bardzo ważnych produktów spożywczych takich jak owoce i soki owocowe, chleb z pełnego przemiału, makarony, buraki, marchew, jednakże nie ma to aż tak złego wpływu na zdrowie i życie potencjalnych odbiorców jak dieta Atkinsa.

Co więcej, w fazie drugiej pozwala na jedzenie potrwa z pełnego ziarna i, co najważniejsze, na dodawanie błonnika do swoich potraw. Jedynym minusem diety jest promowanie sporej ilości jajek, ale autor podkreśla, że ilość jajek zależy od naszego stanu zdrowia i w tej sprawie zachęca do skonsultowania się z naszym lekarzem.

 

Diety, diety, diety… podsumowanie

Idealnym przykładem wyższości diety dr Ornisha na dietą South Beach czy dietą Atkinsa jest sam Bill Clinton. Miłośnik hamburgerów, steków i hot dogów zdecydował się na dietę South Beach. Po ciężkich operacjach pomostowania naczyń wieńcowych, przeprosił się z dietą Ornisha i czym prędzej się na nią przerzucił.

Podsumowując, dieta Ornisha wypada pod wieloma względami najlepiej. Należy jednak pamiętać, że restrykcyjne diety to nie jest jedyny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Może wystarczy jeść z rozsądkiem wszystkiego po trochu? Może wystarczy wprowadzić w swoje życie więcej ruchu? Pamiętaj także, że każdy organizm jest inny i tyko my sami najlepiej możemy dopasować nasza codzienną dietę pod nasze indywidualne potrzeby.

 

Podobne artykuły

Dieta Atkinsa – fazy diety
Dieta Atkinsa – dieta niskowęglanowa
Deita dr Ornisha