Dieta śródziemnomorska – prewencja chorób sercowo-naczyniowych

Dieta śródziemnomorska. Co spożywa się w diecie śródziemnomorskiej? W jaki sposób dieta śródziemnomorska zapobiega chorobom serca i naczyń? Czy przejście na dietę śródziemnomorską zapobiegnie tym chorobom i powoli Ci utrzymać zgrabną, ponętną sylwetkę? Poznaj jej wady, zalety, efekty oraz opinie!

Dieta śródziemnomorska walczy nie tylko z otyłością

Dieta śródziemnomorska to dieta charakterystyczna dla niektórych krajów leżących w basenie Morza Śródziemnego, czyli Francji, Włoch, w mniejszym stopniu Hiszpanii i Grecji. Jak przekonują naukowcy i ich badania, dieta ta okazała się najskuteczniejszą bronią przeciwko chorobom serca, naczyń tak rozpowszechnionych na całym świecie. Efekty tej diety są zaskakujące. Dzięki niej możesz bez problemu zrzucić masę kilogramów! Co najlepsze, bez specjalnych wyrzeczeń i bez uczucia głodu. Tym razem to sama prawda, w przeciwieństwie do sztucznych diet stworzonych przez naukowców, doktorów, które dobre są na „chwilę”.

Nie sposób nie wspomnieć o efektach diety śródziemnomorskiej. Ma ona działanie powolne, ale skuteczne. Miesięcznie możesz chudnąć do 3-4 kilogramów, pod warunkiem, że będziesz trzymać się zasad diety śródziemnomorskiej.

Skąd się wzięła dieta śródziemnomorska?

Co spowodowało, że państwa takie jak Francja i Włochy „stworzyły” dietę śródziemnomorską? Głównymi czynnikami były klimat, specyfika ukształtowania terenu oraz urodzajność ziem. Skaliste, mało urodzajne tereny, na które padało dużo za dużo promieni słońca i za mało deszczu nie sprzyjały rozwojowi rolnictwa, szczególnie uprawie zbóż, roślin cieniolubnych.

Górzyste, tereny z kolei nie sprzyjały hodowli i wypasaniu krów, dlatego też tubylcy wybrali kozy i owce. Ciepły klimat sprzyjał szybkiej fermentacji mleka – stąd pomysł na promowanie serów, szczególnie pleśniowych, wędzonych. Ulubieńcy słońca – oliwki, arbuzy i owoce cytrusowe również stały się ulubionymi przekąskami ludzi z okolic morza śródziemnego.

Można stwierdzić zatem, że w porównaniu do sposobu żywienia ludności na północy europy, gdzie przeważała uprawa zbóż, hodowla krów, masowe picie mleka i produkcja masła, dieta śródziemnomorska znacznie różniła się od diety ludności żyjącej w zimniejszych rejonach europy.

Podstawowe zasady diety śródziemnomorskiej

Główne zasady diety śródziemnomorskiej, którymi należy się kierować i ich przestrzegać to między innymi:

  • Mała ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, które występują w śmietanie, maśle, smalcu.
  • Duża ilość jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które występują w oliwie z oliwek, rybach, owocach morza.
  • Niski stosunek kwasów omega-6 do omega-3, dzięki spożywaniu odpowiedniej ilości ryb i owoców. Odpowiedni stosunek tych dwóch kwasów jest jednym z ważniejszych czynników zapobiegających zwiększonej krzepliwości krwi.
  • Dużo naturalnych antyoksydantów,obecnych w herbatach oraz winach, nagminnie, ale z umiarem, pitych przez Włochów, Greków, Francuzów.
  • Duże spożycie błonnika zawartego w świeżych owocach, warzywach.

Podsumowując, co zatem jada się w basenie morza śródziemnego, a czego się unika?

W diecie śródziemnomorskiej spożywa się dużą ilość oliwy z oliwek, świeżych owoców oraz warzyw (pomidory, sałaty, ogórki), ryb oraz owoców morza. W przeciwieństwie do nas, spożycie mleka i przetworów mlecznych (wyjątkiem są sery pleśniowe) jest niewielkie. Podobnie jest ze spożyciem mięsa i mocnych trunków takich jak wódka, whiskey czy gin.

Dzięki takiemu postępowaniu, ludność z terenów morza śródziemnego nieświadomie uruchomiła idealną maszynę do zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym oraz otyłości.

Co więcej, niedawno udowodniono naukowo ścisły związek między spożyciem niektórych pokarmów, a zwiększoną umieralnością na choroby sercowo-naczyniowe. Pokarmy takie jak masło, smalec, mięso, mleko i margaryna przyczyniły się w znacznym stopniu do zwiększenia zachorowań na chorobę niedokrwienną serca oraz miażdżycę. Z kolei rośliny strączkowe, oliwy, ryby oraz warzywa zmniejszały to ryzyko. Udowodniono, że po dwóch latach stosowania diety śródziemnomorskiej ryzyko zachorowań może zmaleć o 70%! Nie wspominając o możliwości odzyskania zgrabnej i smukłej sylwetki.

Dieta śródziemnomorska – wady

Jeśli chodzi o wady diety śródziemnomorskiej, warto wspomnieć o konieczności sprowadzania większości potraw z rejonów śródziemnomorskich w okresie jesienno-zimowym, a nawet wiosennym. Nie możemy więc liczyć na porównywalną świeżość i jakość tych potraw, które w większości przypadków są opryskiwane i trzymane w chłodniach zanim trafią na nasz stół.

Ponadto, zimny i chłodny klimat nie sprzyja zjadaniu samych warzyw i owoców. Nasz organizm podświadomie żąda tłustych, ciężkich potraw, które zapewnią nam odpowiedni zapas tłuszczyku. Taka dieta nie należy również, w naszych rejonach, do najtańszych. Kilogram pomidorów, ogórków kosztuje w zimie często przeszło 7 zł, a oliwki czy cytrusy do tanich też nie należą. Nie warto jednak patrzeć na koszta jeśli chce się być zdrowym i zgrabnym. Opinie i efekty diety są powalająco pozytywne, więc warto spróbować!