Frutarianizm, dieta frutariańska

Frutarianizm, dieta frutariańska. Sposób na życie, szczęście, zgrabną sylwetkę. Frutarianizm, czyli dieta frutariańska to nie tylko sposób odżywiania. To filozofia życia, bycia, istnienia. Zapoznaj się z dietą frutariańską i zdecyduj czy to dieta dla Ciebie!

 

Uważa się, że przejście na dietę frutariańską, czyli frutarianizm może być nie tylko spowodowane chęcią schudnięcia, odzyskania lub utrzymania szczupłej sylwetki. Często osoby przechodzą na dietę frutariańską z powodów politycznych, wyznaniowych, religijnych, ekonomicznych, etycznych, ekologicznych. Frutarianizm należy do jednych z najbardziej restrykcyjnych, często wyniszczających diet jakie mogą istnieć. Na czy frutarianizm polega? Co należy, a czego nie wolno jeść w diecie frutariańskiej?

Frutarianizm – rodzaje, odmiany

Frutarianizm to swojego rodzaju odmiana weganizmu. Z góry należy uprzedzić o wielu rodzajach, odmianach frutarianizmu. Wiele z osób stosujących tę dietę je tylko produkty surowe, inni decydują się na ich obróbkę termiczną. Jedni, jedząc posiłek spożywają tylko jeden rodzaj owoców jednocześnie, inni dowolnie mieszają różne owoce w czasie jednego posiłku. Niektórzy spożywają oprócz owoców z miąższem produkty zbożowe oraz nasiona i orzechy. Inni wyraźnie sprzeciwiają się takiemu postępowaniu żywiąc się tylko owocami bez pestek. Wielu frutarian stosuje co tydzień, dwa głodówkę w celu oczyszczenia organizmu.

Dieta frutariańska lub raczej frutarianizm to restrykcyjniejsza odmiana wegetarianizmu, weganizmu. Jej początki datuje się na wiele wieków wstecz. Można w niej jeść tylko to co niejako spada z drzewa, krzewu i w ten sposób nie narusza się „życia”, stanu danej rośliny. Frutarianie zatem nie jedzą nic, co jest „przemocą” zabierane roślinie poprzez jej wykopywanie (seler, pietruszka, ziemniak, marchew), odcinanie (nać pietruszki, selera), wyrywanie.

Co zatem mogą jeść frutarianie? Przeróżne owoce (śliwki, jabłka, pomarańcze, grejpfruty, banany, awokado, kokosy, ananasy, arbuzy i inne owoce naturalnie spadające z drzew, krzaków), warzywa takie jak pomidory, ogórki. Niektórzy spożywają również ziarna zbóż i orzechy. Większość frutarian jednak rezygnuje z ziaren zbóż i orzechów uważając, iż jest to nienaturalne, ponieważ człowiek prehistoryczny nie umiał siać ani zbierać zbóż.

Sławni Frutarianie

Nie sposób nie wspomnieć o sławnych i bogatych frutarianach. Sam przywódca Indii, Gandhi stosował frutarianizm przez 5 lat. Musiał ją przerwać z powodu nakazu lekarza – chorował  przewlekle na zapalenie opłucnej. Słynny współtwórca Apple.inc i jego największy promotor Steve Jobs został frutarianinem po pielgrzymce do Indii. Innymi frutarianami są Idi Amin i Ben Klassen. Osoby te uważały, że poprzez wysoką selekcję tego co spożyły ich umysł, ciało mogły pozostać oczyszczone, wolne od toksyn i zanieczyszczeń.

Frutarianizm – minusy diety

Naukowcy wciąż udowadniają masę niekorzystnych aspektów stosowania diety frutariańskiej. Na pierwszym miejscu plasuje się między innymi niedobór witaminy B12 (cyjanokobalaminy), która jest witaminą występującą tylko i wyłącznie w produktach mięsnych. Często są spotykane niedobory innych witamin z grupy B (B1, B2, B3, B9), A, E. Notorycznie brakuje wapnia fosforu magnezu, cynku, żelaza. Często spotykana jest niedokrwistość, kurza ślepota (niedobór witaminy A), objawy niedożywienia.

Podsumowując warto pamiętać, że podjęcie się tak restrykcyjnej diety jaką bez wątpienia jest dieta frutariańska wymaga ogromnego przygotowania merytorycznego. Zanim więc zdecydujesz się na frutarianizm radzę poczytać wiele książek, czasopism o tej diecie, skontaktować się na forum z osobami, które są, były lub będą na diecie frutariańskiej, aby podzieliły się swoimi doświadczeniami, przeżyciami.

Często również bywa, że po przejściu na frutarianizm osoby odsuwają się od innych ludzi, zamykają się w sobie. Frutarianizm wiąże się ze znacznymi ograniczeniami w różnorodności spożywanych pokarmów. Dlatego też, szczególnie na początku, frutarianie obsesyjnie myślą o jedzeniu, o tym jak wiele pokarmów muszą odrzucić. Powszechnie porównuje się frutarianizm do anoreksji – w niej również osoby obsesyjnie myślą o tym czego nie mogą, a co mogą zjeść.Dlatego też osoby, które przeszły na frutarianizm muszą być pod ścisłą obserwacją swoich bliskich lub lekarza w celu wykluczenia wszelkich problemów natury psychicznej.

Sporym problemem w przypadku przejściu ana frutarianizm, jest coraz mniejsza wartość odżywcza ogólnodostępnych owoców. Owoce dostępne w sklepach, supermarketach są pryskane, chłodzone, modyfikowane, przetwarzane w celu utrzymania jak najdłużej świeżości i dobrego wyglądu. Taki owoc niewiele ma wspólnego z owocami naturalnymi, prosto z ekologicznego sadu. Jeśli więc chcesz przejść na frutarianizm najlepiej przeprowadź się do miejsca, gdzie takie ekologiczne uprawy występują lub znajdź w miejscu Twojego zamieszkania sklep, który posiada owoce z upraw całkowicie ekologicznych, naturalnych. Wiąże się to oczywiście z droższymi cenami za taki owoc, jednak nie masz innego wyjścia. Frutarianizm obliguje Cię do wybierania tylko i wyłącznie ekologicznie wyhodowanych owoców.

Zanim przejdziesz na dietę…

Z powodu charakteru diety i znacznego ograniczenia różnorodności potraw, przed przystąpieniem do frutarianizmu należy wykonać szereg czynności.

Przed przejściem na frutarianizm należy przede wszystkim przejść szereg badań i skonsultować się z lekarzem prowadzącym, czy aby na pewno nasz stan zdrowia pozwala nam na tak radykalną zmianę sposobu żywienia. Diety tej nie poleca się osobom nastoletnim, matkom karmiącym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku.

Należy również skonsultować się dietetykiem lub specjalistą od diety frutariańskiej, by ten odpowiednio przygotował Cię do tej diety. Najważniejsze jest stopniowe ograniczanie różnorodności potraw. Powoli odstawiaj mięso, warzywa, słodycze i inne potrawy. Nagłe przeskoczenie, przejście na frutarianizm może być bardzo niebezpieczne dla Twojego organizmu! Poczytaj i skontaktuj się z ludźmi na forum, którzy również stosują lub stosowali dietę frutariańską. Zaopatrz się również w cierpliwość i odpowiednie suplementy diety jak zestawy witamin i minerałów. Jeśli czujesz potrzebę zmiany w swoim życiu, frutarianizm, czyli dieta frutariańska na pewno Ci w tym pomoże!