Pomidory – właściwości

Pomidor to smaczna, lekka przekąska, którą możemy jeść bez obawy. Jakie szczególne wartości odżywcze zawarte są w pomidorach? Ile kalorii ma pomidor? Jakie właściwości ma pomidor? Czy dieta pomidorowa jest zdrowa? Na co dobre są pomidory?

Jedz pomidory na zdrowie

Pomidory to zdrowa, lekka, niskokaloryczna, smaczna i, szczególnie w sezonie letnim, niedroga przekąska. Lubią je praktycznie wszyscy. Pomidor idealnie komponuje się z daniami mięsnymi, rybnymi i wegetariańskimi. Jakie są wartości odżywcze i właściwości pomidorów?

Pomidory to praktycznie sama woda – składają się w przeszło 90% z wody, dzięki czemu zawiera mało kalorii. Reszta to samo zdrowie. Efekt? Jeden pomidor to zaledwie 15 kalorii! Możesz więc jeść je do woli nie myśląc o konsekwencjach. Zrzucenie 15 kalorii zajmie Ci dosłownie chwilkę!

Wartości odżywcze pomidora

Oto niezbite dowody na to jak zdrowe są pomidory: 100 g pomidorów zawiera 20 kalorii, 0,9 g białka, 29 g węglowodanów, 1,5 g błonnika, 300 mg potasu, 21 mg fosforu, 13 mg wapnia, 11 mg magnezu, 3 mg sodu, 0,4 mg żelaza, 0,2 mg cynku, 600 mikrogramów witaminy A, po 0,06 mg witaminy B1 i B2, 0,7 mg witaminy B3 (PP), 0,11 mg witaminy B6, 27 mg witaminy C, 1,2 mg witaminy E, 28 mikrogramów kwasu foliowego.

Dzięki wyżej wymienionym witaminom minerałom, błonnikowi itp. pomidor zapewnia prawidłową pracę jelit, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza obrzęki, przeciwdziała przeziębieniom, odmładza, poprawia koloryt i wygląd skóry.

Należy wspomnieć o diecie pomidorowej, która nie tylko sprawi, że schudniemy 2 kilogramy w 10 dni, ale również odmłodzi nasze ciało i doda nam sił! Na diecie pomidorowej jesz dziennie niewiele więcej niż 1000 kalorii, ale nie czujesz się specjalnie głodna.

Moc likopenu w pomidorze

Odkryto również, że pomidory bogate są w cenny dla zdrowia likopen. Likopen to naturalny barwnik zawarty w pomidorach dzięki któremu mają one intensywny, czerwony kolor. Im Intensywniejszy kolor, tym więcej likopenu. Likopen to silny antyutleniacz, zapobiegający działaniu wolnych rodników, które przyśpieszają proces starzenia i uszkadzania komórek naszego ciała. Jeśli więc chcesz zachować młodość na długie lata polecam spożywać przynajmniej jednego pomidora dziennie, szczególnie w okresie letnim (pomidory są w tedy soczyste, pełne słońca i witamin).

Likopen zmniejsza ryzyko zapadnięcia na choroby nowotworowe aż o 1/3. Silne działanie antynowotworowe likopenu potwierdzili badacze na całym świecie! Nie lekceważmy więc znawców i wcinajmy pomidory…szczególnie przetworzone, ponieważ w wyniku przeróbki chemicznej lub termicznej, likopen jest dużo lepiej przyswajany przez nasz organizm. Pozwólmy więc sobie na ketchup, sok pomidorowy, koncentrat pomidorowy i tym podobne zamienniki.

Pomidory nie dla wszystkich

Pomidory wskazane są dla osób z nadciśnieniem, miażdżycą, otyłością i nadwagą. Działają moczopędnie, dlatego osoby z obrzękami, np. kobiety w ciąży i osoby z chorobami układu krążeniowego powinny nie pomijać ich w swojej diecie.

Pomidorów nie powinny spożywać osoby z chorobami reumatoidalnymi stawów, dną moczanową, zgagą i niestrawnością. Uwaga szczególnie na skórki pomidora, które mogą być przyczyną problemów żołądkowych. W tym celu wystarczy je odparzyć i ściągnąć. Niektóre osoby są na pomidory uczulone, dlatego zanim podasz przysmaki zawierające pomidory, zapytaj czy nikt na nie nie jest uczulony. Na pomidory powinny uważać kobiety karmiące.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Letnia dieta pomidorowa
Gillian McKeith – program doskonałego zdrowia
Jak zachować młodość? Tuzin kroków do młodości!
Co spowalnia starzenie się? Jedz na zdrowie!
Surówka piękności, czyli sałatka Heleny Rubinstein