Superkompensacja w treningu sportowym

Superkompensacja. Co to jest superkompensacja, kiedy mamy z nią do czynienia i dlaczego jest tak ważna dla trenujących. Zwiększ swoją wytrzymałość, siłę i moc dzięki superkompensacji!

Często słyszysz w czasie treningu na siłowni lub innym miejscu określenie superkompensacja? Trener lub znajomy z którym ćwiczysz radzi, aby kolejny trening miał miejsce jutro, pojutrze, za 3 dni, ponieważ wtedy dojdzie do superkompensacji w Twoim organizmie? O co chodzi? Dlaczego superkompensacja jest tak ważna w każdym treningu sportowym?

Co to jest superkompensacja

Superkompensacja to specyficzny stan organizmu, występujący w wyniku wysiłku fizycznego i trwający względnie krótki okres czasu. Po optymalnym (pod względem objętości, intensywności treningowej) wysiłku fizycznym, przez względnie krótki czas, organizm nie tylko odzyskuje siły i wraca do formy sprzed treningu, ale również przygotowuje nas na więcej.

Można stwierdzić, że nasz organizm zachowuje się dokładnie tak samo jak przezorna gospodyni domowa, która obawia się niedostatku. Organizm po intensywnym treningu traci ogromne ilości ATP, które zapewniają nam możliwość pracy/ treningu. Po zużyciu adenozynotrifosforanu (ATP) w wielkich ilościach, organizm przezornie, jeśli damy mu na to czas i substraty, nie tylko odbuduje wyjściową ilość ATP. On stworzy jej nadmiar.

Jeśli w okresie nadwyżki ATP w naszym organizmie, czyli w czasie wystąpienia zjawiska superkompensacji, pójdziemy na siłownię, bieżnię i odbędziemy odpowiedni trening, mamy możliwość na poprawę naszej kondycji i wyników w sporcie. Nasz organizm bowiem, dzięki zjawisku superkompensacji, nie tylko odzyskuje siły, regeneruje się i wraca do formy sprzed treningu, ale także produkuje swoistą nadwyżkę energii, dzięki której masz więcej siły w czasie ćwiczeń.

Superkompensacja nie trwa wiecznie!

Warto pamiętać, że superkompensacja nie trwa wiecznie. Jej okres trwania jest ściśle uzależniony od charakteru treningu. U osób trenujących szybkość, gdzie trening jest krótszy, superkompensacja będzie miała miejsce jeszcze w ten sam dzień lub najpóźniej dzień po treningu.

W przypadku treningów wytrzymałościowych, gdzie treningi trwają godzinami, superkompensacja, jak mówią niektórzy badacze, może mieć miejsce nawet po 72 godzinach od ostatniego treningu. Nie należy oczywiście do końca sugerować się wartościami uśrednianymi, ponieważ to kiedy ona ma miejsce jest uzależnione od wielu czynników. Niektóre z nich podane są poniżej.

Superkompensacja ma miejsce m.in. dzięki:

  • odpowiedniej przerwie między kolejnymi treningami
  • odpowiedniej częstotliwości treningów
  • zastosowaniu odpowiedniego rodzaju odpoczynku między treningami (sauna, masaże, jacuzzi, odpowiednia dawka snu)
  • przestrzegania pełnowartościowej diety
  • odpowiednio dobranym treningom
  • odpowiedniej motywacji i nastawieniu psychicznemu

Wielu trenerów nie bierze pod uwagę tak ważnych aspektów umożliwiających wystąpienie superkompensacji jak równowaga psychiczna, dieta, czy racjonalny, odpowiedni odpoczynek. Długotrwała presja, głodówki lub mała ilość snu może opóźnić lub zniweczyć możliwość wystąpienia superkompensacji.